Peklowanie mięsa to proces znany od pokoleń. Jego celem było od zawsze przedłużenie trwałości wszystkich wyrobów mięsnych, dzięki czemu można było je jeść długo po uboju zwierząt rzeźnych czy upolowaniu zwierzyny leśnej. W dzisiejszych czasach metody peklowania znacznie się jednak różnią od tych, jakie były stosowane kiedyś. Jedną z najpopularniejszych form jest wykorzystanie solanek nastrzykowych oraz zalewowych.
Peklowanie jest procesem technologicznym, który polega na wykorzystaniu działania mieszanki peklującej na mięso. Jej celem jest stworzenie oryginalnego smaku oraz aromatu mięsa oraz produktów wędliniarskich, a także przedłużenie jego trwałości. Mieszanka peklująca hamuje bowiem rozwój bakterii chorobotwórczych i gnilnych, dzięki czemu gotowe produkty utrzymują świeżość dużo dłużej niż te wędliny, które nie zostały poddane takiej obróbce. Różne metody peklowania są wykorzystywane zarówno w przypadku wytwarzania węd
Zalewanie i nastrzykiwanie
Metody peklowania można podzielić na suche i mokre. Peklowanie suche polega na tym, że pocięte kawałki mięsa miesza się z mieszanką peklującą i pozostawia do momentu, gdy całe mięso przejdzie jej aromatem. Mieszanka rozpuszczana jest w osoczu, które pojawia się w mięsie i dzięki temu wędruje w głąb jego kawałków i jest równomiernie rozprowadzana. Peklowanie mokre można natomiast podzielić na zalewowe oraz nastrzykowe. W przypadku peklowania zalewowego mięso jest układane w specjalnych naczyniach, a następnie zalewane odpowiednio przyrządzoną mieszanką i pozostawione do momentu, gdy całość przejdzie smakiem i aromatem. Natomiast peklowanie nastrzykowe polega na tym, że mieszanka peklująca jest wstrzykiwana do wnętrza peklowanego mięsa za pomocą specjalnych urządzeń nastrzykowych. Wybór konkretnego rozwiązania jest zwykle uzależniony od możliwości technologicznych, a także od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Inne formy przedłużania trwałości mięsa
W zakładach mięsnych wykorzystywanych jest wiele możliwości, jeśli chodzi o przedłużanie trwałości wędlin, a także innych wyrobów mięsnych. Jedną z nich może być również dym wędzarniczy w płynie, który pozwala na uzyskanie smaku wędzonki w przypadku wędlin, które w rzeczywistości wcale nie przebywały w tradycyjnej wędzarni. Choć wędzonki wytwarzane za pomocą płynu wędzarniczego nieco różnią się smakiem od tradycyjnych wędzonek, są często wybierane przez konsumentów, gdyż są sporo tańsze od produktów wędzonych w sposób naturalny. Natomiast dla zakładów mięsnych taka forma wędzenia jest zdecydowanie szybsza, a to pozwala na ograniczenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości smaku i aromatu produktów końcowych, które trafiają na sklepowe półki.