Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2022 – na czym polega?

20220315202308_download

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest z nami już od dawna. Jego zadaniem jest promowanie rozwoju gospodarczego, zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych, a także bieżące ułatwianie niwelowania negatywnych skutków rolnictwa dla środowiska. Na czym dokładnie polega PROW, kto może z niego skorzystać i w jaki sposób należy się do niego zgłosić?

  1. Czym jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich?
  2. Jak Program wpływa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich?
  3. Kalendarium – kiedy można skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?
  4. Wniosek do PROW – od czego zacząć?

Czym jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich powstał w wyniku inicjatywy Unii Europejskiej, a jego celem jest rozwijanie i modernizacja obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Dzięki dopłatom unijnym możliwe jest wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami, usprawnienie procesów związanych z produkcją żywności, a także ułatwienie rolnikom wykonywania wielu prac z tym związanych. W 2022 roku również jest możliwość starania się o dopłaty, które współfinansowane są między innymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak Program wpływa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich?

Nie da się ukryć, że PROW jest aktualnie największym tego typu programem, który przygotowano z myślą o agrobiznesie. Z dopłat mogą skorzystać zarówno obecni rolnicy, jak i osoby które dopiero planują zacząć stawiać pierwsze kroki w tej dziedzinie. Celem istnienia programu jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, w związku z czym pozyskane dofinansowanie może zostać przeznaczone na modernizację gospodarstwa, zakup sprzętu rolniczego, programy restrukturyzacyjne dla małych rolników, a także inwestycje, których celem jest zapobieganie niszczeniu potencjału produkcji rolnej.

Kalendarium – kiedy można skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Europejski Fundusz Rolny umożliwia dofinansowanie rolnictwa także w obecnym roku. Za dystrybucję dopłat, ich rozliczanie oraz egzekwowanie poprawnego wydatkowania otrzymanych pieniędzy odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czas, w jakim możemy złożyć wniosek jest uzależniony od tego, jakie dokładnie rzeczy chcemy zmienić w naszym gospodarstwie. W pierwszej połowie 2022 pieniądze przeznaczane będą na premie na rozpoczęcie działalności rolniczej bez ASF, dla małych rolników, na restrukturyzację małych gospodarstw oraz zabezpieczenie przed zniszczeniem potencjału produkcji. Z kolei drugie półrocze 2022 to czas na składanie wniosków w przypadku, gdy interesuje nas zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i zapobieganie zanieczyszczaniu wód gruntowych związkami azotu, gdy posiadamy gospodarstwo położone na terenie Natura 2000 oraz wtedy, gdy planujemy stworzyć grupę lub organizację producentów.

Wniosek do PROW – od czego zacząć?

Podobnie jak w latach ubiegłych, aby skorzystać z PROW musimy złożyć stosowny wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W zależności od celu dofinansowania terminy składania dokumentów mogą się różnić. Wzór wniosku znajdziemy w internecie lub bezpośrednio w siedzibie Agencji. Ponieważ aby otrzymać dofinansowanie, wniosek musi zostać merytorycznie rozpatrzony, powinniśmy przykuć bardzo dużą uwagę do jego poprawnego wypełnienia – dzięki temu unikniemy konieczności wprowadzania poprawek czy dołączania niezbędnych informacji. Jeżeli nie czujemy się pewnie z samodzielnym wypełnieniem dokumentów, zawsze warto poprosić o pomoc specjalistę, który ułatwi nam ich poprawne przygotowanie i złożenie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *