Rodzina, przyjaciele a może urząd pracy – skąd brać dotacje?

arrows-4857643_1280W dzisiejszych czasach istnieje tak wiele sposobów na pozyskiwanie funduszy dla małej firmy, niż sięganie po swoje oszczędności. Od programów zachęt podatkowych po tradycyjne pożyczki bankowe! Spójrzmy w tym artykule na kilka najbardziej popularnych opcji finansowania dla małych firm.

Rodzina i przyjaciele

Na wczesnych etapach działalności rodzice, rodzeństwo lub przyjaciele często wspierają finansowo Twój biznes. Ta opcja jest najbardziej odpowiednia dla firm, które potrzebują wstępnego wsparcia, aby udowodnić, że koncepcja może odnieść sukces, aż do uzyskania innego finansowania.

Plusy
To szybszy proces finansowania z elastycznymi warunkami. W zależności od tego, ile odsetek zapłacisz swoim przyjaciołom i rodzinie, może to być dla nich świetna inwestycja.

Minusy

Mieszanie biznesu z finansami rodziny i przyjaciół może zniszczyć relacje, jeśli coś pójdzie nie tak. Przed kontynuowaniem musisz dokładnie ocenić możliwy wpływ niepowodzenia biznesowego.

Kredyty bankowe

Tradycyjne pożyczki bankowe są nadal popularnym źródłem finansowania wielu firm i start-upów. Ale upewnij się, że przeprowadziłeś rozeznanie na temat różnych rodzajów pożyczek, warunków i stóp procentowych związanych z każdą opcją. Ta opcja jest odpowiednia dla każdej firmy, która ma dobre relacje z bankiem i jest w stanie przedstawić przekonujące i dobrze zbadane uzasadnienie biznesowe.

Plusy
Niektóre banki oferują niskie oprocentowanie, w zależności od Twojej zdolności kredytowej. Nie musisz rezygnować z kontroli nad swoim biznesem.

Minusy

Proces pozyskiwania finansowania bankowego może być długi, męczący i czasochłonny.

Finansowanie społecznościowe

Dzięki tej opcji możesz podnieść całkowitą kwotę finansowania, której potrzebujesz online od ogółu społeczeństwa. Ludzie mogą pożyczyć Ci pieniądze (pożyczki peer-to-peer) lub wziąć udział (akcje/kapitał) w Twojej firmie. Jest najbardziej odpowiedni dla firm o dużym potencjale wzrostu, które przyciągną wiele uwagi, a z czasem – może to chwilę potrwać.

Plusy
Im większa pula osób, do których możesz dotrzeć, tym większa szansa na dobrą ofertę.

Minusy

Dotarcie do celu może zająć dużo czasu i być może będziesz musiał zainwestować dużo wysiłku w reklamę.

Granty na badania i rozwój

Czy wiesz, że w Twojej pracy może kryć się wolna gotówka? Dotacje to sposób rządu na nagradzanie innowacyjnych firm. Dotacja ma formę bezpośredniej gotówki lub zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Dowiedz się więcej: https://biznesplany24.pl.

Plusy

To dotacja – darmowe pieniądze, bez spłat.

Minusy

Są warunki do spełnienia i musisz podjąć właściwy rodzaj pracy.

Słowo ostrzeżenia

Wszystkie omawiane opcje finansowania wiążą się z ryzykiem, które może wykoleić plany rozwoju firmy. Aby jak najlepiej je wykorzystać, właściciele firm muszą mieć oko na przepływy pieniężne, prognozy i kluczowe wskaźniki gotówkowe, w tym dni dłużnika i wierzyciela, a także marże zysku brutto. Bez tego po prostu ani rusz – bez względu na to, jakie kredyty gotówkowe czy dotacje wybierzesz dla swojej firmy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *