Rodzaje masaży – techniki i metody, które działają

massage-389716_960_720Czy terapia masażem „działa”? Co mówią masażyści, że mogą zrobić dla ludzi i ich bólu i czy są jakieś naukowe dowody na poparcie tych twierdzeń? Masaż jest popularnym sposobem leczenia trudnych, powszechnych problemów bólowych, takich jak bóle krzyża, szyi i głowy – ale czy może zapewnić znaczącą zmianę, czy po prostu przyjemnie rozprasza pacjentów i może odstraszać? W tym artykule rozważam terapię masażem w świetle nauki – nie „obiektywnie”, ale uczciwie, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – czytaj Masaż: oddaj zdrowie w dobre ręce.

Rodzaje masaży – techniki i metody

Większość masaży to masaż szwedzki, który polega głównie na smarowanym ugniataniu mięśni i kilku innych stereotypowych technikach. Szwedzkie metody są szeroko remiksowane w różnych stylach, takich jak masaż relaksacyjny i masaż sportowy, a nawet odmienne kulturowo style masażu, takie jak masaż tajski czy hawajskie lomi lomi, są w zasadzie bardzo podobne do szwedzkiego. Te „style” to tylko wariacje na temat, a nie to, co głównie definiuje różne rodzaje masażu.

Pomimo jego powszechności i popularności, wielu masażystów uważa, że ​​masaż szwedzki jest zbyt „podstawowy”. Aspirują do wykonywania masażu z różnych powodów, stosując bardziej „zaawansowane” techniki, które mają inne cele. Zdobywają te techniki prawie wyłącznie od parady guru w tej dziedzinie, którzy twierdzą, że mają zaawansowane techniki, które są bardziej skuteczne. To właśnie te sposoby definiują różne rodzaje masażu.

Poważną ogólną troską o jakość i skuteczność masażu jest fakt, że tak duży nacisk kładzie się na określone, markowe „techniki” i style. Świat masażu jest podzielony na dziesiątki, a nawet setki, w zależności od tego, jak liczysz. Szczególnie niepokojące jest to, że tak wiele zastrzeżonych technik jest uznawanych za „zaawansowane” i nauczane w miejsce prawdziwej (akademickiej) edukacji. To jest poważny problem związany z handlem certyfikatami lub „imperiami modalności” – sprzedawaniem terapeutom wiarygodności w postaci certyfikatów na metodę leczenia. Techniki te są zastrzeżone i motywowane zyskiem, a zazwyczaj są wspierane i promowane przez jednego przedsiębiorcę, który jest traktowany jak guru i ma legiony oddanych zwolenników (którzy raczej słabo znoszą krytykę).

Czy istnieją dowody na to, że którakolwiek z rzekomo zaawansowanych technik działa lepiej niż zwykły masaż szwedzki?

Nie. Na razie, a może na zawsze, możemy oceniać te metody tylko na podstawie siły ich definiującej idei. Czym różni się od innych popularnych metod masażu? Co może zrobić, czego podobno inne techniki nie mogą? To wymaga głębszej analizy. Pamiętając, że prawie wszystko, co w masażu jest warte zachodu, jest prawdopodobnie zasługą kunsztownego dotknięcia, które można uzyskać niemal każdą metodą. Masażyści wybierają dosłownie setki różnych sposobów pomagania ludziom rękami, niektóre z nich mogą być skuteczne w pewnych sytuacjach, ale ogólna użyteczność tej mieszanki technik nie jest łatwa do określenia.

Artykuł powstał we współpracy z: fizjomasaz.pl.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *