Rodzaje tapet dekoracyjnych

salon tapeta

Wybierając nową tapetę ścienną do mieszkania możemy być zaskoczeni odkrywając jak ogromną różnorodnością charakteryzują się tego typu dekoracje. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najpopularniejsze rodzaje tapet.

W wielu nowoczesnych profesjonalnych projektach wnętrz z powodzeniem wykorzystuje się najrozmaitsze tapety dekoracyjne. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób można je wykorzystać w aranżacji swoich własnych czterech kątów, to niewątpliwie warto jest zdobyć nieco wiedzy na temat ich różnorodności. Obecnie bowiem jest wiele typów okładzin ściennych, różnią się sposobem nanoszenia na ścianę, materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem wykonania wzoru.

Tapety ścienne – z jakich materiałów​​​?

Najpopularniejszym gatunkiem tapet dekoracyjnych są oczywiście tapety wykonane z papieru. Ich najważniejszą zaletą jest po prostu niewielka cena, dzięki czemu na ich zakup może sobie pozwolić praktycznie każdy. Tapety papierowe wykorzystuje się w dekorowaniu mieszkań w Polsce już od dekad. Aby wykonać ich montaż na ścianie potrzeba sporo doświadczenia oraz trochę niedrogich specjalistycznych narzędzi. Do minusów tapet wykonanych z papieru niewątpliwie należy ich słaba trwałość, gdyż papier jest dość delikatnym materiałem. Nawet gruba papierowa tapeta jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, które zdarzają się w każdym mieszkaniu takie jak zarysowania, otarcia czy rozdarcie. Z drugiej strony niewielki koszt tapet papierowych sprawia, że można sobie dużo częściej pozwolić na ich wymianę – ta możliwość jest chętnie wykorzystywana przez osoby, które często lubią zmieniać wystrój mieszkania.

Do bardzo trwałych tapet należą tapety wykonane z winylu. To tworzywo sztuczne jest niepodatne na wpływ wody, można je czyścić mokrą gąbką, a nawet szorować, dzięki czemu łatwiej jest je utrzymać w czystości. Tapety winylowe znakomicie sprawdzają się jako dekoracja w pokojach dziecięcych oraz młodzieżowych. Tego typu tapety można także z powodzeniem wykorzystać nawet w kuchni oraz łazience. Aby tapeta winylowa dobrze się trzymała ściany warto użyć profesjonalnego kleju do tapet proponowanego w sklepach specjalizujących się w dystrybucji tapet ściennych. Dodatkowym atutem winylowych tapet dekoracyjnych wykonanych na podkładzie flizelinowym jest grubość. Gruba miękka tapeta dobrze skrywa nierówności i inne niedoskonałości na powierzchni ściany. Dzięki temu tapetę można kłaść bezpośrednio na tynk.

Do najtrwalszych materiałów z jakich wykonuje się okładziny ścienne należy włókno szklane. Tapety dekoracyjne wzmocnione włóknem szklanym są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, są także niepodatne na wpływ wody, dzięki czemu można je stosować nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia. Tapety wykonane z włókna szklanego kładzie się dużo trudniej niż typowe tapety dekoracyjne.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *