Też masz obsesję na punkcie storczyków? Ten artykuł jest dla Ciebie!

orchis-644528_960_720Orchidee wydają się doprowadzać ludzi do szaleństwa. Ci, którzy ich kochają, kochają je szaleńczo! Tak było od wieków, a w XVIII wieku obsesja Europejczyków na punkcie tropikalnych kwiatów cieplarnianych osiągnęła taki poziom gorączki, że nazwano ją Orchidelirium. W dzisiejszych czasach te drogie niegdyś rośliny egzotyczne stały się powszechne dzięki technikom klonowania tkanek, które umożliwiają masową produkcję.

Ale chociaż możesz kupić orchideę za mniej niż 50 zł w prawie każdym supermarkecie w okolicy, nie oznacza to, że będziesz wiedział, jak utrzymać roślinę przy życiu w domu. Storczyki mogą być wybredne – lub przynajmniej tajemnicze – w swoich żądaniach.

Odkryjmy kilka sekretów kwiatów – oto kilka tych rzeczy, których nikt nie mówi o storczykach.

Najłatwiejszą w uprawie orchideą jest Phalaenopsis.

Storczyk Phalaenopsis jest najlepszym przyjacielem początkującego, ponieważ rośnie w słabym świetle i nie wymaga ekstremalnej wilgotności. Storczyki Phalaenopsis są prawdopodobnie najłatwiejsze do tego, by zachęcić je do ponownego zakwitnięcia.

Jeśli myślisz, że nadszedł czas, aby podlać orchideę, poczekaj jeszcze jeden dzień.

Unikaj nadmiernego podlewania, które prowadzi do uschnięcia znacznie większej liczby orchidei niż mogłoby Ci się wydawać. Aby określić, czy twoja orchidea potrzebuje wody, użyj triku ołówkowego (czubek zaostrzonego ołówka, po włożeniu do podłoża, ściemnia się pod wpływem wilgoci, jeśli roślina ma wystarczającą ilość wody). I zawsze jest stary tryb gotowości – włóż palec w glebę. Jeśli wydaje się mokra, jest mokra. Jeśli nie masz pewności, czy czas podlać, poczekaj jeszcze jeden dzień.

Aby orchidea zakwitła ponownie, oszukuj ją, by myślała, że jest w tropikach.

Kiedy orchidea przestanie kwitnąć, odetnij łodygę kwiatową u podstawy rośliny. Następnie umieść storczyka w pokoju w domu, w którym możesz symulować warunki tropikalnego klimatu, które lubi. Wymaga miesięcznych dziennych spadków temperatury o co najmniej 10 stopni w dzień i w nocy.

Prawdopodobnie nie musisz wkładać swojej orchidei do większej doniczki.

Storczyki lubią ciasne przestrzenie. Nie przesadzaj swojej orchidei, dopóki jej korzenie nie wyrosną z dziur w doniczce i nie zwisają w powietrzu. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest kupowanie orchidei w doniczce w mchu. W takim przypadku należy ją natychmiast przesadzić do odpowiedniej mieszanki dedykowanej dla storczyków.

Twoja orchidea nie będzie szczęśliwsza w specjalnej doniczce.

Doniczki, które próbują odtworzyć warunki uprawy orchidei w naturze, gdzie rośliny rosną w widoczny sposób na powierzchni drzew (z korzeniami przyczepionymi do kory gałęzi drzew) lub na skałach, a korzenie wbijają się w szczeliny są dostępne na rynku, ale nie jest konieczne używanie doniczki do orchidei na świeżym powietrzu, jeśli korzenie rośliny mają dobrą cyrkulację powietrza w zwykłej doniczce.

Orchidea nie będzie rosła w glebie.

Storczyki są epifitami i w ich rodzimych środowiskach tropikalnych rosną na drzewach (nie w glebie). Posadź storczyki w mieszance doniczkowej do orchidei (która zawiera wióry drzewne lub korę), a będą szczęśliwe.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *