Prowadzenie KPiR – czy opłaca się je zlecać kancelarii rachunkowej?

3e94eaa5448d8187bbb8fb0038a8498f_800x533

Jako przedsiębiorca masz obowiązek ewidencjonowania przychodów i wydatków, a także posiadanych środków trwałych czy kosztów ponoszonych z uwagi na zatrudnianie pracowników i świadczenie usług. Każdy obrót pieniężny powinien być dokumentowany i zapisywany w specjalnym dokumencie. Jest nim Księga Przychodów i Rozchodów, która spędza sen z powiek niejednego właściciela firmy. Czy słusznie? Choć początkowo może wydawać się skomplikowana, w istocie jej prowadzenia można się łatwo nauczyć. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, możesz zlecić to profesjonalistom. Sprawdź czy i dlaczego warto powierzyć to zadanie kancelarii księgowej.

Księga Przychodów i Rozchodów – czym jest i dlaczego musisz ją założyć?

Obowiązek prowadzenia KPiR ciąży na wszystkich przedsiębiorcach i stanowi sposób na ewidencjonowanie obrotów finansowych firmy. W formularzu zapisujesz szereg danych oraz kwoty wydatków i wpływów, które na koniec każdego miesiąca należy zsumować. Z kolei po zakończeniu roku stanowią one podstawę do ustalenia sposobu opodatkowania i ułatwiają rozliczanie z Urzędem Skarbowym. Jednak to nie jedyne korzyści, jakie niesie ze sobą prowadzenie KPiR. Dzięki temu, że wszystkie przychody i rozchody umieszczasz w jednym miejscu, zyskujesz pełną kontrolę nad kondycją finansową swojej firmy. Szybko dostrzeżesz potencjalne zagrożenie dla płynności, zbliżający się kryzys czy ponoszone straty. Z łatwością zweryfikujesz też ich przyczynę i wyeliminujesz ją, zapobiegając większym problemom.

Prowadzenie KPiR przez biuro rachunkowe – jakie ma zalety?

Księga Przychodów i Rozchodów składa się z kilkunastu kolumn, w których należy umieszczać określone informacje. To, jakie dane trzeba wpisać w konkretnych rubrykach, jest jasno ustalone, jednak nie każdy ma cierpliwość i czas, aby na bieżąco wypełniać dokument. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej. Biuro rachunkowe KPiR w Warszawie ma doświadczenie w realizowaniu tego typu zadań i doskonale wie, jak się do tego zabrać. Co zyskujesz, korzystając z takich usług? Przede wszystkim pewność, że:

  • wszystkie formalności są wypełnione prawidłowo – prowadzenie KPiR może być wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Jeśli nie chcesz się martwić i stresować, że popełniłeś błąd i ewidencja jest niepoprawna, oddaj ją w ręce specjalistów,
  • terminy rozliczeń zostaną dotrzymane, a kwoty zamieszczone w formularzu są poprawne.

Ponadto – rezygnując z samodzielnego wypełniania Księgi Przychodów i Rozchodów – masz więcej czasu na prowadzenie firmy czy pozyskiwanie klientów. Ma to spore znaczenie dla efektywności Twojego przedsiębiorstwa.

Kiedy warto zlecić prowadzenie KPiR kancelarii rachunkowej?

To trafne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w których obroty finansowe są duże, a transakcje częste. W takiej sytuacji o wiele łatwiej jest dostarczać kancelarii dowody sprzedaży czy zakupu i nie martwić się o ich ewidencjonowanie. Profesjonaliści wykonają to zadanie rzetelnie i nie przeoczą niczego, oddając w Twoje ręce skrupulatnie wypełniony dokument. Na jego podstawie ustalony zostanie sposób opodatkowania i rozliczania z Urzędem Skarbowym.

Prowadzenie KPiR to usługa, która często pojawia się w ramach kompleksowej obsługi księgowej firm. Jeśli stale korzystasz ze wsparcia biura rachunkowego, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zlecił mu także to zadanie.

Wybierając kancelarię świadczącą usługi księgowe, zwracaj uwagę na jej opinie oraz jakość kontaktu – przedstawiciel biura powinien pozostawać do Twojej dyspozycji w razie jakichkolwiek wątpliwości i być na bieżąco z pojawiającymi się zmianami prawnymi. Dzięki temu Ty będziesz mógł mieć pewność, że obowiązek prowadzenia KPiR oraz ewidencjonowania dochodów i wydatków zostanie zrealizowany prawidłowo. Nie bez znaczenia jest także klarowny cennik – zawsze wcześniej upewnij się, ile dokładnie zapłacisz za daną usługę i unikaj ukrytych kosztów.

Polecamy:
- Reklamowe świece z nadrukiem – dlaczego warto?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *