Prostownica – czy wiesz, jak to działa?

PrzechwytywanieChoć może się to wydawać zaskakujące, kosmetyki i stylizacja często wymagają dużej ilości nauki. Niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie bezpiecznego makijażu, czy wymyślanie skutecznych szamponów i środków nawilżających, nauka jest wszędzie. Prostowanie włosów jest jedną z takich technik, która w dużym stopniu opiera się na podstawowych naukowych właściwościach włosów. Zatem jeśli interesuje Cię coś więcej niż to gdzie kupić najlepsze prostownice do włosów – czytaj dalej!

Włosy – podstawy

Włosy składają się z białka zwanego keratyną. Keratyna składa się z długich łańcuchów aminokwasów. Oprócz włosów, paznokci i zębów szkliwo składa się również z keratyny. Włosy, paznokcie i zęby mają jedną wspólną cechę – wszystkie są mocne. Niezwykle trudno jest rozerwać pasmo włosów bez nożyczek. Żadne skręcanie, ciągnięcie, pocieranie, a nawet inne zabiegi - nie może zrobić nic z włosami.

Siłę włosów można przypisać specjalnej właściwości unikalnej dla białek, takich jak keratyna, które składają się z dużej liczby aminokwasów zawierających siarkę. Atomy siarki z sąsiednich łańcuchów keratyny łączą się ze sobą, tworząc wiązania dwusiarczkowe. Te dodatkowe wiązania sprawiają, że włókna z keratyną są bardzo mocne. Ponadto zapewniają stałą pozycję cząsteczek keratyny, dzięki czemu kształt włókna włosa pozostaje taki sam.

Oczywiście jest to dobra właściwość, ponieważ włosy – zwłaszcza długie – są zwykle poddawane dużym obciążeniom i nie chciałoby się łamać włosów ani zmieniać ich kształtu z powodu tego codziennego zużycia. Jednak gdy ludzie chcą zmienić kształt swoich włosów – pozbyć się loków, dodać loki, nadać im falę, wyprostować – te wiązania dwusiarczkowe stanowią duży problem. Dlatego większość technik prostowania włosów koncentruje się na tych wiązaniach. Prostą metodą zerwania tych wiązań jest użycie ciepła. To prowadzi nas do prawdopodobnie najpopularniejszej techniki prostowania włosów: prostownicy. Dlatego płyty żelazka są zwykle podgrzewane do wysokich temperatur.

Kiedy włosy przechodzą przez prostownicę szybko, trzymając je mocno i prosto, ekstremalne ciepło powoduje zerwanie wiązań dwusiarczkowych. To pęknięcie pozwala łańcuchom keratynowym na lekki ruch i przyjęcie pozycji, która powoduje wyprostowanie włosów. Kiedy włosy stygną, wiązania dwusiarczkowe między keratyną ulegają odbudowie. Ponieważ cząsteczki keratyny znajdują się w różnych pozycjach podczas ponownego tworzenia wiązań, włosy pozostają w wyprostowanym kształcie przez długi czas. Jak wie większość osób używających prostownic, ta metoda prostowania włosów nie jest trwała.

Narażenie na działanie wilgoci powoduje, że włosy wracają do swojego pierwotnego kształtu. Techniki trwałego prostowania włosów wykorzystują surowsze metody, z użyciem chemikaliów, w celu zerwania wiązań dwusiarczkowych i ich zreformowania. Wiązania dwusiarczkowe nie mogą zostać rozerwane przez utleniacze, którymi są kwasy, ale mogą zostać rozerwane przez silne reduktory, którymi są zasady. Dlatego na włosy nakłada się roztwory alkaliczne, aby rozerwać wiązania dwusiarczkowe. Następnie włosy trzyma się prosto i nakłada na nie kwaśne roztwory.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *