Procedury leczenia zaćmy – jak bardzo pomocne?

PrzechwytywanieJeśli będziesz żył wystarczająco długo, prawdopodobnie dostaniesz zaćmy, która jest nieuniknioną konsekwencją starzenia się. Soczewka oka może zacząć się zamglić w średnim wieku, a po 80 roku życia ponad połowa Polaków będzie miała zaćmę. Można porównać zaćmę do zmarszczek i siwych włosów. Wszystkie w końcu prawie u każdego wystąpią.

Ale dobra wiadomość jest taka, że ​​dzisiejsze zaawansowane technologicznie procedury przywracają wyraźny wzrok u 90 procent Polaków, którzy co roku przechodzą operację zaćmy. Współcześnie operacja zaćmy Warszawa jest naprawdę bardzo skuteczna na to schorzenie.

Czym jest zaćma?

Zaćma zwykle występuje, gdy normalne białka soczewki oka ulegają rozpadowi, powodując mętnienie soczewki. Soczewka oka działa podobnie jak kamera: skupia światło na siatkówce z tyłu oka, które następnie przekazuje sygnały nerwowe do mózgu i dostosowuje ostrość oka, umożliwiając nam wyraźne widzenie rzeczy z bliska i daleka z dala. Jednak normalne zużycie spowodowane starzeniem się powoduje zlepianie się białek, co powoduje zmętnienie soczewki, stopniowo utrudniając dostrzeżenie w miarę powiększania się zaćmy. Zaćma zwykle rozwija się długo i może wystąpić w jednym lub obu oczach, ale nie rozprzestrzenia się jak infekcja z jednego oka do drugiego.

Przyczyny

Starzenie się jest najczęstszą przyczyną zaćmy, ale mogą przyczyniać się do tego inni winowajcy, w tym niektóre leki, choroby przewlekłe, złe nawyki zdrowotne lub zbyt duża ilość słońca bez ochrony. Bardzo często krótkowzroczność wiąże się również z wyższą częstotliwością zaćmy – ale nie wiemy, dlaczego. Historia rodziny też odgrywa rolę.

Objawy

Ponieważ zaćma związana z wiekiem zwykle rozwija się w czasie, stopniowe pogarszanie się widzenia może nie być zauważalne. Ale ponieważ przezroczysta soczewka oka powoli zmienia kolor na żółtawy / brązowawy, zwiększone zabarwienie może utrudniać czytanie, a kolory wydają się wyblakłe. Inne objawy to niewyraźne lub podwójne widzenie, odblaski – gdy reflektory, lampy lub światło słoneczne wydają się oślepiająco jasne – oraz słabe widzenie w nocy, które może uczynić jazdę niebezpieczną.

To tak, jakby kawałek przezroczystego plastiku pożółkł i odbarwił się. W miarę dodawania nowych warstw staje się gęstszy i twardszy. Okulary mogą bardzo pomóc w poprawie widzenia.

Diagnoza

Jeśli masz konstelację tych objawów, udaj się do lekarza na badanie wzroku. Eksperci zalecają, aby osoby powyżej 65 roku życia poddawały się badaniom kontrolnym co rok lub dwa, młodsi powinni poddawać się badaniu wzroku przynajmniej raz na dwa lata – częściej, jeśli mają pewne problemy zdrowotne. Jeśli bierzesz kortykosteroidy, powinieneś regularnie poddawać się badaniom wzroku. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że zaczyna to wpływać na wzrok.

Zaćma jest zwykle identyfikowana przez dokładne badanie, które obejmuje test ostrości wzroku, podczas którego odczytuje się litery o różnych rozmiarach z wykresu oka. Mierzy ostrość i klarowność widzenia oraz to, jak dobrze widzisz z różnych odległości.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *