Niedosłuch oraz inne problemy ze słuchem mogą dotknąć każdego niezależnie od wieku. Już dawno schorzenia związane z tym zmysłem przestały być kojarzone wyłącznie z osobami starszymi. Zresztą wyniki badań wskazują na to, że dotycząc one coraz więcej młodych osób, w tym nastolatków oraz dzieci. Jest to niepokojąca tendencja związana przede wszystkim z tym, że otaczający nas świat staje się coraz głośniejszy. Jest to również bardzo duże wyzwanie dla rodziców, którzy powinni bacznie obserwować swoje pociechy na każdym etapie ich rozwoju. Dzięki temu mogą zarówno zapobiegać i edukować w zakresie dbania o uszy, ale także wyłapywać niepokojące oznaki oraz na wczesnym etapie założyć dziecku aparat słuchowy. Warto zatem wiedzieć co może być przyczyną niedosłuchu u najmłodszych oraz jak wpływa on na rozwój dziecka.
Przyczyny niedosłuchu
Ubytki słuchu mogą pojawić się w każdym momencie naszego życia. Jeżeli nie rodzimy się z tego typu schorzeniem, posiadamy wówczasniedosłuch nabyty, który dotyka coraz więcej młodych osób. Szacuje się, że zmaga się z nim blisko 20% dzieci i nastolatków, jednak liczba ta może być jeszcze wyższa. W końcu wciąż wiele z nich nie dostrzega tego typu problemów lub je ignoruje. Jednym z najczęstszych powodów niedosłuchu jest hałas. Jest on szczególnie niekorzystny dla uszu, a jednak powszechny w życiu młodzieży. Wyjątkowo szkodliwe są w tym przypadku słuchawki, z których regularnie korzysta większość z nich. Słuchanie muzyki na wysokim poziomie głośności, a także słuchawki rodzaju dokanałowego są prawdziwym wrogiem uszu, a tym samym dobrej kondycji słuchu. Nie bez znaczenia są również wszelkie imprezy i koncerty. Wiążą się one nie tylko z bardzo głośnymi dźwiękami muzyki, ale także hałasem tworzonym przez tłum ludzi. Kolejnym, znacznie rzadszym źródłem niedosłuchu nabytego są przebyte przez dziecko infekcje, choroby, a także urazy, przede wszystkim głowy. Jednak ubytek słuchu można nie tylko nabyć. Jeżeli dziecko rodzi się z wadą słuchu, mamy wówczas do czynienia z niedosłuchem wrodzonym. Znaczna większość tych przypadków, ponieważ aż od 50 do 60% z nich, wynika z wad genetycznych. Podłożami pozostałych są choroby oraz infekcje przebyte na etapie prenatalnym, ale także niezdrowy tryb życia matki w trakcie ciąży – palenie papierosów czy spożywanie alkoholu i narkotyków.
Rozwój dziecka z niedosłuchem
Wychowanie dziecka z niedosłuchem może być dla niejednego rodzica prawdziwym wyzwaniem. Jest to także wymagające zadanie dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla samego dziecka. Kluczowa okazuje się jak najwcześniejsza diagnoza ubytku słuchu oraz zastosowanieaparatu słuchowego. Tylko dzięki temu będzie mogło rozwijać się na równi ze swoimi rówieśnikami. W przeciwnym wypadku młody uczeń może mieć znaczące problemy z nauką, chociażby na takich przedmiotach, jak muzyka czy języki obce. Bardzo często wiąże się to również z opóźnieniem w nauce pisania, czytania, a także mówienia. Właśnie z tego powodu szybka reakcja jest niezwykle istotna oraz umożliwia najlepsze możliwe funkcjonowanie. Nie należy również lekceważyć wpływu ubytku słuchu na zdolności interpersonalne. Badacze udowodnili bowiem, że dzieci oraz nastolatkowie zmagający się z nim mogą mieć problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Niestety większość z nich, w szczególności w młodym wieku, może mieć poczucie odstawania od innych. Warto więc zadbać nie tylko o odpowiedni aparat słuchowy, ale także wsparcie i w miarę potrzeb opiekę psychologa. Należy pamiętać, że okres młodzieńczy i przeżycia z tego okresu mogą znaleźć odzwierciedlenie w dorosłym życiu oraz poczuciu własnej wartości.
Polecamy również stronę wszywkaalkoholowawroclaw.pl