Prawdy i mity o pracy kuriera – rozmawiamy z kierowcą, Pawłem Nowakiem

courier-technology2

O pracy kurierów można usłyszeć wiele negatywnych historii ze strony niezadowolonych klientów. Tymczasem w rzeczywistości jest to męcząca, odpowiedzialna praca, często w nienormowanych godzinach. Prawdy i mity na temat pracy kurierów zdradza Paweł Nowak, kierowca w jednej z firm kurierskich.

- Według powszechnej opinii kurier zajmuje się wyłącznie dostarczaniem paczek. Jak w rzeczywistości wygląda Pański dzień pracy.

- Paczka i jej wysyłka czy dostarczenie to jedno, a papierkowa robota to drugie. W rzeczywistości kurierzy zajmują się wieloma sprawami naraz. Musimy pilnować listów przewozowych, często dostarczamy dokumenty, które klient po podpisaniu oddaje nam i musimy odesłać je do nadawcy. Co więcej, musimy pilnować, by każda przesyłka znalazła się w systemie, była dokładnie opisana. Kolejna kwestia to liczba przesyłek – firmy kurierskie często oszczędzają przede wszystkim na liczbie kurierów. W ten sposób każdy z nas ma do obsłużenia duży teren, a do rozwiezienia kilkaset paczek. Zdarza się, że któraś przesyłka dotrze uszkodzona, a odbiorcy całą winę zrzucają na nas. Tymczasem mogła być ona zniszczona dużo wcześniej. I tak na setki zadowolonych klientów trafia się jeden, który z usług kurierskich zadowolony nie jest. Taka jedna zła opinia niweluje setki dobrych i sprawia, że jesteśmy wśród nadawców i odbiorców postrzegani dosyć negatywnie.

- Czy kurierzy faktycznie zostawiają paczki gdzie się da, zamiast dostarczyć je bezpośrednio do adresata. Często słyszy się, że przesyłka została postawiona pod drzwiami lub kurier zostawił awizo, gdy odbiorca był w domu.

- Każda paczka, jaką mamy w aucie, to nasza odpowiedzialność, także finansowa. Dobre firmy kurierskie i kurierzy, którym zależy na pracy, z pewnością nie działają w taki sposób. Ja zawsze staram się dostarczyć paczkę bezpośrednio do rąk własnych. Czasem, gdy znam odbiorcę i bywam u niego często, zostawiam przesyłki u sąsiadów. Ale jest to z odbiorcą ustalone i nigdy nie miałem z tego powodu żadnych pretensji.

- Klienci często narzekają do wysokie koszty usług kurierskich. Czy faktycznie cena usług jest wygórowana?

- Nie mnie to oceniać, jednak warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kwestii. Każda paczka ma do przebycia konkretną drogę, a wysyłka na duże odległości kosztuje. Trudno oczekiwać, by koszt paczki do Dubaju był porównywalny z ceną wysyłki do innego miasta w Polsce. Paczki czasem mają do przebycia pół świata, jest więc zrozumiałe, że koszt ich przesłania nie będzie należał do tanich. Warto jednak pamiętać, że w naszej branży jest dosyć spora konkurencja i stale powstają nowe firmy kurierskie. Kogo interesuje tani kurier, a nie jest zadowolony z dotychczasowych usług, zawsze może poszukać w innych firmach. Przesyłka w zależności od firmy może pod względem kosztów znacznie się różnić. Ale najniższa cena często wiąże się również z niewysoką jakością usług. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie wtedy, gdy paczka ma wysoką wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *