Prawdy i mity o pracy kuriera – rozmawiamy z kierowcą, Pawłem Nowakiem

courier-technology2

O pracy kurierów można usłyszeć wiele negatywnych historii ze strony niezadowolonych klientów. Tymczasem w rzeczywistości jest to męcząca, odpowiedzialna praca, często w nienormowanych godzinach. Prawdy i mity na temat pracy kurierów zdradza Paweł Nowak, kierowca w jednej z firm kurierskich.

- Według powszechnej opinii kurier zajmuje się wyłącznie dostarczaniem paczek. Jak w rzeczywistości wygląda Pański dzień pracy.

- Paczka i jej wysyłka czy dostarczenie to jedno, a papierkowa robota to drugie. W rzeczywistości kurierzy zajmują się wieloma sprawami naraz. Musimy pilnować listów przewozowych, często dostarczamy dokumenty, które klient po podpisaniu oddaje nam i musimy odesłać je do nadawcy. Co więcej, musimy pilnować, by każda przesyłka znalazła się w systemie, była dokładnie opisana. Kolejna kwestia to liczba przesyłek – firmy kurierskie często oszczędzają przede wszystkim na liczbie kurierów. W ten sposób każdy z nas ma do obsłużenia duży teren, a do rozwiezienia kilkaset paczek. Zdarza się, że któraś przesyłka dotrze uszkodzona, a odbiorcy całą winę zrzucają na nas. Tymczasem mogła być ona zniszczona dużo wcześniej. I tak na setki zadowolonych klientów trafia się jeden, który z usług kurierskich zadowolony nie jest. Taka jedna zła opinia niweluje setki dobrych i sprawia, że jesteśmy wśród nadawców i odbiorców postrzegani dosyć negatywnie.

- Czy kurierzy faktycznie zostawiają paczki gdzie się da, zamiast dostarczyć je bezpośrednio do adresata. Często słyszy się, że przesyłka została postawiona pod drzwiami lub kurier zostawił awizo, gdy odbiorca był w domu.

- Każda paczka, jaką mamy w aucie, to nasza odpowiedzialność, także finansowa. Dobre firmy kurierskie i kurierzy, którym zależy na pracy, z pewnością nie działają w taki sposób. Ja zawsze staram się dostarczyć paczkę bezpośrednio do rąk własnych. Czasem, gdy znam odbiorcę i bywam u niego często, zostawiam przesyłki u sąsiadów. Ale jest to z odbiorcą ustalone i nigdy nie miałem z tego powodu żadnych pretensji.

- Klienci często narzekają do wysokie koszty usług kurierskich. Czy faktycznie cena usług jest wygórowana?

- Nie mnie to oceniać, jednak warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kwestii. Każda paczka ma do przebycia konkretną drogę, a wysyłka na duże odległości kosztuje. Trudno oczekiwać, by koszt paczki do Dubaju był porównywalny z ceną wysyłki do innego miasta w Polsce. Paczki czasem mają do przebycia pół świata, jest więc zrozumiałe, że koszt ich przesłania nie będzie należał do tanich. Warto jednak pamiętać, że w naszej branży jest dosyć spora konkurencja i stale powstają nowe firmy kurierskie. Kogo interesuje tani kurier, a nie jest zadowolony z dotychczasowych usług, zawsze może poszukać w innych firmach. Przesyłka w zależności od firmy może pod względem kosztów znacznie się różnić. Ale najniższa cena często wiąże się również z niewysoką jakością usług. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie wtedy, gdy paczka ma wysoką wartość.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *