Na zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu ma wpływ wiele czynników – waga, wzrost, wiek, płeć, a także poziom aktywności w ciągu dnia. Jest bowiem oczywiste, że osoby pracujące za biurkiem i spędzające niewiele czasu w ruchu potrzebują zdecydowanie mniej kalorii niż ktoś, kto ciężko pracuje fizycznie i potrzebuje porządnej dawki kalorii każdego dnia.
Osoby, które pracują fizycznie, powinny pamiętać, że ich kondycja i samopoczucie w dużym stopniu zależą od tego, w jaki sposób się odżywiają. Kto codziennie wykonuje ciężką pracę, raczej nie powinien decydować się na żadne diety ograniczające liczbę dostarczanych kalorii. Organizm w fazie głodu będzie bowiem zmęczony, zdekoncentrowany, a co za tym idzie – praca nie będzie ani wydajna, ani szybka.
Kasze to cenne źródło korzystnych składników
Jeśli pracujemy fizycznie, powinniśmy pamiętać, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, które ma dostarczyć energii na wiele godzin, pobudzić organizm do pracy i przygotować go do sporego wysiłku. Śniadanie najlepiej zjeść jeszcze przed wyjściem z domu i znaleźć czas na spokojne przygotowanie posiłku i delektowanie się nim.
Jedzenie na szybko lub spożywanie produktów mocno przetworzonych nie jest najlepszym pomysłem, gdyż często nie wiemy dokładnie, z czego zostały one przygotowane i jaka jest ich zawartość kaloryczna. Dobrym pomysłem na sycące śniadanie czy posiłek w przerwie w pracy może być kasza jęczmienna lub wszelkie inne rodzaje kasz. Kasze zawierają bowiem węglowodany złożone, które na długo zapewniają uczucie sytości, gdyż są dosyć długo rozkładane w naszym układzie pokarmowym.
Co więcej, kasze posiadają mnóstwo cennych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli więc chcemy mieć dobre zdrowie i jeszcze lepsze samopoczucie, warto zadbać o to, by różne rodzaje kasz stały się stałym elementem naszej codziennej diety. Oczywiście, ważna jest nie tylko kasza, ale również odpowiednie dodatki. Najlepiej spożywać ją z porcją mięsa i sporą ilością warzyw – w ten sposób uzyskamy pełen, zbilansowany posiłek o doskonałych właściwościach odżywczych.
Niezdrowe zbyt długie przerwy
Osoby, które przez wiele godzin pracują fizycznie często zapominają o porach posiłków. Zdarza się, że pierwszy posiłek jemy rano, a kolejny dopiero po powrocie z pracy do domu. Nie jest to dobry pomysł, gdyż organizm potrzebuje dawki paliwa wtedy, gdy jest na zwiększonych obrotach, czyli w trakcie intensywnego dnia w pracy. Warto więc pamiętać o tym, by w czasie przerwy znaleźć czas nie tylko na kawę czy wyjście na papierosa, ale również na spożycie dobrego, jakościowego posiłku. Wtedy zadbamy o to, by mieć siłę do dalszej pracy.
Jeśli będziemy jeść zbyt mało, szybko natomiast opadniemy z sił, a nasza praca będzie mniej wydajna. Organizm w stanie głodu jest nie tylko słabszy fizycznie – pogarsza się również pamięć, koncentracja i zdolność szybkiego myślenia i podejmowania decyzji. Jeśli więc zależy nam na prawidłowym wykonywaniu obowiązków zawodowych, nie zapominajmy o właściwym odżywianiu.