Pracownicy często odchodzą? Warto poznać, dlaczego

pexels-photo-288477

Niewystarczająca płaca, brak uznania czy też brak możliwości rozwoju – to najczęstsze przyczyny rezygnacji z pracy, także tych bardzo wartościowych pracowników, którzy mogą przechodzić do konkurencji. W jaki sposób poznać powody niezadowolenia z pracy i jak zatrzymać cennych pracowników?

Pracownicy są najcenniejszym zasobem firmy, dlatego też jeżeli nie są właściwie przeszkoleni, doświadczeni, nie posiadają odpowiednich umiejętności, w takim razie będzie to rzutowało na kondycję całego biznesu. Właśnie dlatego pracodawcy poszukują dobrych pracowników, będących przyszłościową inwestycją. Zdarza się jednak, że rezygnują oni z pracy, a powodów ku temu może być bardzo dużo.

Najczęstsze powody odchodzenia pracowników:

  • niskie zarobki – 36 procent
  • nieprzyjemna atmosfera w pracy, mobbing – 24 procent
  • zła organizacja pracy i zarządzanie – 22 procent
  • brak możliwości rozwoju – 20 procent
  • za dużo obowiązków – 7 procent
  • nieadekwatna płaca – 6 procent

Oczywiście, wskazania ankietowanych nie muszą pokrywać się z sytuacją w konkretnej firmie, dlatego też bardzo pomocnym narzędziem w poznaniu aktualnych potrzeb pracowników są różnego rodzaju ankiety, na przykład popularna ankieta satysfakcji pracownika.

Jak przygotować ankietę dla pracownika?

Stworzenie ankiety można polecić odpowiednim firmom działającym w tej branży, ale można również przygotowywać je samodzielnie. Bardzo pomocne są tutaj specjalne serwisy on-line, które udostępniają użytkownikom profesjonalne narzędzia do prowadzenia ankiet. Z nimi można wykonać różne ich rodzaje, także takie jak ankieta dla pracowników, w tym ankiety satysfakcji pracowników.

Ankieta, która nie powinna być bardzo obszerna, powinna obejmować pytania związane z ogólnym zadowoleniem z pracy, zarówno bezpośrednie, jak i zahaczające o różne sfery, które wpływają na satysfakcję. Na podstawie uzyskanych wyników z ankiety internetowych można potem łatwo przeprowadzić analizę i wyciągnąć wnioski, by zastosować takie rozwiązania, które pomogą w zatrzymaniu kluczowych pracowników.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *