Praca zarobkowa, a problemy finansowe

praca (1)

Stałe zatrudnienie w większości przypadków daje komfort finansowy. Jednak nie zawsze pracujący mogą pochwalić się dobrą sytuacją finansową, mimo tego iż mają relatywnie wysokie dochody. Dlaczego tak jest?

Nie będzie epokowym odkryciem stwierdzenie, iż znaczenie dla finansowej kondycji naszego portfela mają zarówno dochody, jak i wydatki. Patrząc jednak na model konsumpcyjny części społeczeństwa wydaje się, iż nie każdy o tym pamięta (lub nie każdy chce sobie z tego zdawać sprawę). Nierozsądne gospodarowanie pieniędzmi przez zatrudnioną osobę może spowodować czasem nawet gorszą sytuację niż ta, w której znajduje się bezrobotny.

Naturalną koleją rzeczy dla zarabiającego jest wydawanie gotówki. Nie zawsze jednak przemyślane – przyczyną wielu problemów finansowych jest najczęściej nadmierna konsumpcja, nieadekwatna do zarobków, określana jako „życie ponad stan”. Istnieją również inne przypadki, w których musimy wspierać/utrzymywać najbliższych, a dochody są na niskim poziomie – wówczas nie ma miejsca na oszczędności. Dochody są wydatkowane na pilne, bieżące potrzeby – jest to zdecydowanie gorsza sytuacja.

Jak poprawić swoje finanse?

Przeglądu auta dokonujemy najczęściej raz do roku. Własne finanse warto przeglądać nawet co miesiąc – zarówno stronę dochodów, ale może przede wszystkim stronę wydatków. Być może okaże się, iż co miesiąc część pieniędzy ucieka na tak naprawdę zbędne rzeczy. Myślenie o tym jak zwiększyć swoje zarobki to także konstruktywne działanie.

W momencie kiedy zarobki przestają wystarczać do zaspokajania potrzeb, należy podjąć zdecydowane kroki. Krótkoterminową pomoc może stanowić nawet pożyczka, jednak nie poprawi ona naszej sytuacji w dłuższej perspektywie. To broń obosieczna – brana nierozważnie może wprowadzić w jeszcze większe kłopoty.

Kiedy znajdujemy się w pilne potrzebie, warto rozważyć różne opcje – pożyczyć pieniądze możemy bowiem w różnych miejscach. Pierwszym wyborem bywają często członkowie rodziny i znajomi. O pomoc można starać się także w bankach, choć uzyskanie tam pożyczki dla niektórych może być ciężkim wyzwaniem. Inną alternatywą są pożyczki ratalne online w firmach pozabankowych – jednak trzeba się tam liczyć z wysokim oprocentowaniem.

Edukacja finansowa być może pomogłaby wielu młodym ludziom uniknąć tego rodzaju sytuacji. Zarządzać pieniędzmi musi każdy z nas, jednak mało kto jest tego uczony, zwłaszcza w szkole.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Praca zarobkowa, a problemy finansowe

  1. Bidny
    14 maja 2016 at 07:12

    Co Państwo powiedzą o pożyczkach prywatnych? Jakie jest ryzyko takich pożyczek oraz czy to legalne? Pytam bo znalazłem stronę z takimi ogłoszeniami: http://www.soskredyt.pl/forum/10-po%C5%BCyczki-prywatne/ i wygląda to dość ciekawie. Jakieś porady?

  2. antylichwa.pl
    13 czerwca 2016 at 11:25

    Pożyczki ratalne to troszkę za duże koszty. Zdecydowanie lepiej szukać jakichś chwilówek. No chyba że potrzebujemy ponad 10 tys. na np. 2 lata. To wtedy ratalne wygrywają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *