Praca za granicą? Zanim wyjedziesz podnieś kwalifikacje

kwalifikacje-zawodowe

Trudna sytuacja na rynku pracy w Polsce zmusza wielu do rozważenia wyjazdu za granicę w celu poszukiwania odpłatnego zajęcia. Osoby decydujące się na taki krok powinny pamiętać, że odpowiednio wcześniej warto podnieść swoje kwalifikacje. Gdzie i jakie?

W zależności od kierunku podróży, osoby wyjeżdżające za granicę mogą znaleźć pracę w rolnictwie, budownictwie, medycynie czy szeroko rozumianym przemyśle. Gdy jednak zachodzi obawa o to, czy posiadane kwalifikacje wystarczą do otrzymania intratnej posady, jeszcze przed wyjazdem warto pomyśleć o podniesieniu swoich umiejętności. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnych lub płatnych kursów zawodowych. Takie organizowane są m.in. przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego. To również dobre rozwiązanie dla osób chcących zdobyć pisemne potwierdzenie swoich umiejętności.

Zakłady Doskonalenia Zawodowego – co to takiego?

Osoby zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji powinny wiedzieć, że Zakłady Doskonalenia Zawodowego swój rodowód wywodzą z tradycji rzemiosła polskiego. Z początkiem XX wieku zauważono konieczność stworzenia instytucji dokształcających, dzięki którym początkujący rzemieślnicy mogliby zdobywać cenne doświadczenie. Początkowo szkolenia odbywały się w formie odczytów, nieco później dostępne były także w formie kursów. Dzisiaj Zakłady Doskonalenia Zawodowego to przede wszystkim rozbudowana sieć placówek edukacyjnych. Z ich oferty skorzystać może każdy zainteresowany.

Pięćset programów nauczania

Zakłady Doskonalenia Zawodowego oferują aktualnie około pięćset programów nauczania. Skorzystać z nich mogą zarówno osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje, jak i te, które dopiero myślą o zdobyciu zawodu. Dodatkową zaletą proponowanych kursów i szkoleń jest to, że część z nich jest bezpłatna. W przypadku pozostałych ceny kształtują się w przedziale od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych – wszystko w zależności od rodzaju kursu i długości jego trwania. Ponieważ Zakłady dbają o poziom nauczania, zaś chętnych nie brakuje, w ofercie znaleźć można także zajęcia finansowane ze środków unijnych. Takie szkolenia przeznaczone są głównie dla osób bezrobotnych.

By zdobyć konkretny fach

Kursy organizowane przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego kierowane są do osób o różnym wykształceniu i doświadczeniu. Z całą pewnością skorzystanie z nich jest opłacalne dla osób wyjeżdżających z kraju. Zapomnieć nie można jednak o osobach uczęszczających np. do liceum. Absolwenci szkół średnich mają możliwość zdobycia konkretnego fachu – a taki w dzisiejszych czasach przydaje się najbardziej. Osoby posiadające konkretne umiejętności znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy. Ponieważ w ofercie Zakładów znajdują się również kursy językowe, zapisanie się na taki może być szansą pogłębienia znajomości wybranego języka lub zapoznania się z jego podstawami.

Co oferuje gdański oddział?

Jak wygląda oferta przykładowego oddziału? Mieszkańcy Gdańska i okolic mogą wziąć udział w różnych szkoleniach i kursach. W ostatnim czasie tamtejszy Zakład Doskonalenia Zawodowego organizuje kursy skierowane do osób niepełnosprawnych umysłowo (w ramach PO Kapitał Ludzki „Bądź aktywny! Trening pracy”), wparcie znajdą również pracownicy budownictwa okrętowego (program skierowany do byłych pracowników Stoczni Gdynia S.A.). Osoby, które nie posiadają wykształcenia, a są zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne skorzystać mogą również ze szkolenia przygotowującego do pracy w usługach opiekuńczych.

Do wyjazdu warto się przygotować

Wyjazd za granicę powinien być dobrze zorganizowany. Zapisanie się i ukończenie kursu, który pozwoli na zdobycie solidnych kwalifikacji jest świetnym pomysłem. Zakłady Doskonalenia Zawodowego, poza kursami kwalifikacyjnymi (np. stolarz, elektromechanik, elektryk), oferują również kursy przyuczające do zawodu (np. kucharz, opiekunka, masażysta, spawacz) i kursy doskonalące (np. obsługa kas fiskalnych, doradca ADR, kierowca kat. A i B). Dodatkowe szkolenia organizowane są z myślą o osobach posiadających zainteresowania, które chcą rozwijać (m.in. fotografia, krój i szycie).

Artykuł przygotowany przez www.praca-katowice.info

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Praca za granicą? Zanim wyjedziesz podnieś kwalifikacje

  1. Blanka
    25 października 2016 at 12:20

    A czy redakcja ma może namiary na wspomniane w artykule kursy na krawiectwo? Kupiłam maszynę na stronie http://www.embsystems.com.pl i chętnie bym się doszkoliła w overlocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *