Praca za granicą – co zrobić w przypadku zaginięcia dokumentów

zgubionedokumenty Przebywasz w obcym kraju i okazało się, że nie możesz znaleźć swojego dowodu albo paszportu? Utrata dokumentów zawsze przysparza problemów, a za granicą będzie jeszcze bardziej kłopotliwa – oprócz wyłudzenia danych, narazi Cię na trudności z powrotnym wjazdem do Polski. Niezależnie od tego, czy zgubiło się dowód lub paszport, czy został on skradziony, trzeba koniecznie dopełnić kilku formalności. Sprawdź, jak postępować w razie zaginięcia dokumentów za granicą.

Powiadom odpowiednie władze

Przede wszystkim należy zgłosić utratę dokumentów na najbliższym posterunku policji. Tam uzyskuje się oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa. Potwierdzenie utraty dokumentów chroni przed podszywaniem się pod nas oszustów próbujących wyłudzić pożyczki, posługując się tożsamością okradzionego.

Znajdź konsulat i zgłoś zaginięcie dokumentów

Jeżeli podczas pobytu za granicą utracisz dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, niezwłocznie poinformuj o tym najbliższy konsulat Polski. Jeśli w kraju, w którym przebywasz, nie funkcjonuje konsulat RP, zgłoś się do przedstawiciela innego państwa będącego członkiem Unii Europejskiej. Nie ma znaczenia, czy celem Twojego wyjazdu jest praca za granicą, stały pobyt czy urlop – w każdym przypadku trzeba poinformować konsula o zaistniałej sytuacji. Możesz zrobić to osobiście albo wysłać formularz zgłoszeniowy pocztą lub faksem. Gdzie szukać wzoru dokumentu? Formularz do uzupełnienia można pobrać ze strony Obywatel.gov, wydrukować i wypełnić bądź poprosić o niego w samym konsulacie. W razie konieczności skontaktowania się z urzędnikami, jeżeli pracujesz za granicą przez agencję zatrudnienia, może wesprzeć Cię przedstawiciel firmy, z której wyjeżdżasz. W przypadku branż takich jak opieka nad starszymi w Niemczech najczęściej pozostaje się pod stałą opieką konsultanta podczas pobytu w obcym kraju. Można skontaktować się z nim w przypadku rozmaitych problemów czy trudności z załatwieniem spraw formalnych. Renomowane agencje zatrudnienia dbają o wyjeżdżające osoby, dlatego wsparcie konsultanta jest normą w przypadku nadzorowanych przez nich zagranicznych kontraktów. Gdzie szukać zleceń ze wspomnianej branży? Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz na stronie https://laxocare.pl/oferty. Dostępne są propozycje dla osób o różnym poziomie znajomości języka. Oprócz wparcia konsultanta agencja oferuje ubezpieczenie zdrowotne, opłacone składki ZUS i adekwatnie dobrane miejsce pracy.

Uzyskaj zaświadczenie o utracie dowodu osobistego

Jeśli zaginął Twój dowód osobisty, po złożeniu odpowiedniego formularza w konsulacie, otrzymasz zaświadczenie o utracie dowodu. Jeżeli dostarczysz dokument osobiście, uzyskasz go od razu. Jeśli prześlesz go mailowo lub faksem, koniecznie zaznacz w nim, że chcesz otrzymać wspomniane zaświadczenie. Dokument będzie ważny do czasu uzyskania nowego dowodu (nie dłużej niż dwa miesiące), dlatego po zgłoszeniu utraty dowodu osobistego koniecznie trzeba złożyć wniosek o wyrobienie nowego. Istotne będzie też unieważnienie utraconego dokumentu. Konsul niezwłocznie przekaże sprawę do właściwego urzędu gminy w Polsce. W konsulacie dostaniesz także dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD). Umożliwi on załatwienie niezbędnych formalności i bezpieczne przekroczenie granicy.

Paszport tymczasowy

W polskim konsulacie wyrobisz też paszport tymczasowy, który pozwala na powrót do kraju. Najczęściej trzeba na niego czekać kilka dni. Do wyrobienia dokumentu jest potrzebna jedna fotografia papierowa w formacie 35 mm x 45 mm. Należy też uiścić odpowiednią opłatę.

Zgłoś utratę dowodu osobistego w swoim banku

W przypadku zaginięcia dokumentów podczas pobytu za granicą poinformuj o sprawie bank. Zabezpieczysz się w ten sposób przed kradzieżą czy wyłudzeniami dokonanymi na skradziony dowód. Bank poinformuje o fakcie kradzieży inne banki, a także operatorów telefonicznych. Dowód możesz szybko zastrzec również poprzez stronę Biura Informacji Kredytowej. W razie utraty dokumentów za granicą niezwłocznie zawiadom lokalną policję. Następnie udaj się do konsulatu Polski. Zgłoś tam zaginięcie dokumentów, uzyskaj zaświadczenie o utracie dowodu osobistego i ETD. W konsulacie możesz też wyrobić paszport tymczasowy. Na koniec warto zastrzec utracony dowód tożsamości w banku, by nie paść ofiarą oszustów. W przypadku utraty dokumentów najlepiej skorzystać z pomocy konsulatu lub organizacji polonijnej. Dodatkowo w przypadku zajęć takich jak praca opiekunki w Niemczech można liczyć na stałą opiekę konsultantów, którzy pomagają w kontaktach z policją i urzędnikami. Ponadto wyjeżdżając za granicę, pamiętaj, by zabrać ze sobą ksero najważniejszych dokumentów. Dobrym pomysłem będzie też zrobienie skanu paszportu i przesłanie go na swój adres e-mail.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *