Praca w terenie – laptop czy tablet?

laptop-czy-tablet

Podjęcie decyzji, które z urządzeń wybrać do pracy w terenie może nastąpić dopiero po dokładnym zapoznaniu się z ich właściwościami oraz sprecyzowaniu charakteru wykonywanej pracy.

Czym w zasadzie jest laptop?

Laptop jest urządzeniem multimedialnym, w którym znajdują się wszystkie podzespoły wewnętrzne, wejścia do nośników, złącza i urządzenia do komunikacji, wyposażony w ekran panoramiczny. Posiada najczęściej stosowany, litowo-jonowy akumulator wewnętrzny, który bez napięcia sieciowego pracuje zwykle około dwóch-trzech godzin, a przy uruchomieniu opcji oszczędzania nawet do ośmiu godzin. Są wszechstronne, bardzo wygodne w użytkowaniu i transporcie, znacznie tańsze obecnie niż wcześniej, z powodzeniem zastępują komputery stacjonarne. Zazwyczaj posiadają również port pozwalający na podłączenie zewnętrznego monitora lub rzutnika, co znacznie ułatwia prowadzenie multimedialnych prezentacji. Czasami producenci umożliwiają wpięcie laptopa w replikator portów lub stację dokującą, niektóre ze stacji mają możliwość ładowania dodatkowego akumulatora – co zdecydowanie wpływa na funkcjonalność urządzenia. Markowe modele najlepszej klasy z matrycą o wyższej rozdzielczości, wyposażone w bardzo szybki procesor, kartę graficzną i dużą ilość pamięci RAM zapewniają lepszy komfort pracy. Sprostają prawie wszystkim wymaganiom przeciętnego użytkownika, a także profesjonalisty, którzy wymagają od urządzeń najwyższej wydajności. Niestety przy ultraszybkich procesorach i wielkich ekranach, nie należy zapominać o zasilaczu, gdyż te właściwości oznaczają bardzo krótki żywot baterii.

Uniedogodnienia podczas pracy z laptopem

To co mogłoby przeszkadzać w terenowej pracy to sterownie kursorem, wzrost wagi wraz ze wzrostem funkcjonalności. Ulegają niestety większej liczbie awarii ze względu na duży stopień integracji, problemy z chłodzeniem oraz narażenie na wstrząsy wynikające z częstego noszenia. W zależności od sposobu użytkowania i przechowywania akumulatorów, adekwatnie ulegają one awariom, co oczywiście wpływa na dyskomfort pracy. Posiadają niższe parametry wydajnościowe w porównaniu z komputerami stacjonarnymi; Wynika to przede wszystkim z konieczności zapewnienia niskiego poziomu poboru prądu oraz chłodzenia. Stosuje się spowalnianie zegara procesora i pamięci, słabsze układy graficzne, niższej wydajności chipset oraz dysk twardy, dzięki czemu posiadają większą wytrzymałość na wstrząsy, mniejszy pobór prądu, niższą temperaturę i głośność podczas pracy. Konstrukcja laptopa jest kompromisem między wydajnością a zapotrzebowaniem na prąd, możliwościami ciepła i masą.

Kilka słów o tabletach

Tablet z kolei jest przenośnym komputerem, dużo mniejszym od laptopa, a jego główną właściwością jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi-Touch. Nie dysponuje fizyczną klawiaturą, użytkownik posługuje się dotykowym ekranem. Nie korzysta z nośników wymiennych, a jedynie z wbudowanych dysków twardych, dlatego większość aplikacji dostępnych jest poprzez zakup. Natomiast szybsze uruchamianie sprawia, że jest on właściwie cały czas gotowy do pracy, dzięki czemu można w każdej chwili sprawdzić, np. pocztę. Jest urządzeniem o większej mobilności niż laptop, oferuje bogatszy i wciąż rosnący wybór aplikacji, nie można jednak korzystać z niektórych programów dostępnych tylko i wyłącznie na komputerach stacjonarnych lub laptopach. Będzie jednak lepszym rozwiązaniem w przypadku braku możliwości podłączenia do zasilania. Pozwala na dwa razy dłuższy czas pracy niż w laptopach.

Podsumowanie laptop czy tablet?

Podsumowując, oby dwa modele to urządzenia mobilne. Podstawowymi różnicami są gabaryty, klawiatura, waga oraz funkcjonalność. Laptop okaże się większym pomocnikiem do pracy w terenie, niż tablet. Jest mocny, pojemny, w pełni mobilny, może zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających. Tablet jest jeszcze bardziej mobilny, doskonale sprawdza się w nowoczesnym odbiorze mediów. Stworzony głównie do słuchania muzyki, oglądania filmów czy przeglądania Internetu.
Jeśli wykonywana praca opiera się w dużej mierze na korzystaniu z komputera oraz Internetu, bardziej funkcjonalny okaże się laptop, mimo wielu niedogodności. Jeśli użytkownik od czasu do czasu musi jedynie sprawdzić elektroniczną pocztę bądź przejrzeć ogłoszenia, tablet zaprezentuje się korzystniej. Tak więc ocena i wybór podlega indywidualnej weryfikacji.

Porównania dwóch urządzeń dokonaliśmy po konsultacjach z pracownikami sklepu internetowego techsat24.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Praca w terenie – laptop czy tablet?

  1. Marian
    26 marca 2015 at 12:57

    Według mnie najlepszym rozwiązaniem do pracy w terenie będzie tablet z przyłączaną klawiaturą, ostatnio wyszyły takie tablety z Windows 8.

  2. Miszkan
    13 maja 2016 at 13:10

    Ciekawi mnie czy będzie kiedyś technologia miniaturowych wiatraków, które obsłużyłyby na przykład zasilanie laptopa gdy jesteśmy na łące :) Byłoby to fantastyczne :) Ale niestety energia wiatrowa na dłuższą metę jest ciężka do magazynowania (http://eco-news.pl/Energia-wiatrowa.html) :/ No ale technika idzie do przodu! Wszystko przed nami :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *