Praca w rolnictwie a emerytura

rolnictwo

Praca w rolnictwie, podobnie jak wykonywanie innego rodzaju pracy, umożliwia nam otrzymanie emerytury, po osiągnięciu określonego wieku. Oczywiście istotne jest to, aby opłacać składki, które w tym przypadku rolnik opłaca nie do ZUS tak jak inni przedsiębiorcy, a do instytucji, jaką jest KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rolnik i koszty jego ubezpieczenia w KRUS.

Przedsiębiorcy opłacający swoje firmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, często narzekają na to, że wysokość ich składek jest zbyt wysoka, w porównaniu do składek rolników, którzy do instytucji, jaką jest KRUS, wpłacają znacznie niższe kwoty. Problem jest o tyle ważny, że rolnik podobnie jak przedsiębiorca, po osiągnięciu określonego wieku, musi otrzymać świadczenie emerytalne.

Oczywiście przedsiębiorcy mogą znacznie zwiększyć przyszłe świadczenie poprzez zwiększenie stawki ubezpieczenia. Dla przedsiębiorcy, który opłaca najniższą stawkę, różnica w wysokości przyszłej emerytury może jednak być nieadekwatna do wysokości składek, jakie opłacają te dwie grupy społeczne, podczas całej swojej aktywności pracowniczej.

Rolnik opłaca składkę w wysokości 390zł na kwartał, jeżeli jego gospodarstwo rolnicze jest o powierzchni do 50 hektarów. W ciągu roku daje to sumę 1580zł, co jest niewiele wyższą kwotą niż przedsiębiorca, który płaci składki do ZUS, musi opłacać miesięcznie. Dlatego też przez wielu przedsiębiorców jest to uznawane za niesprawiedliwe. Przywileje rolników.

Rolnicy oprócz niskiej składki mają wiele przywilejów. Państwo daje im duże możliwości dodatkowego zarobku na swoim gospodarstwie. Mogę bez opodatkowania sprzedawać produkty wytworzone w swoim gospodarstwie rolniczym, na przykład rośliny, jarzyny, a także produkty zwierzęce takie jak jajka, czy mleko. Rolnik ma możliwość stworzenia gospodarstwa agroturystycznego, które nie jest kontrolowane, w przeciwieństwie do hoteli, czy pensjonatów wypoczynkowych. Przywilejem rolników jest także możliwość sprzedaży soków, miodu, a także napojów o niskiej zawartości alkoholu, jeżeli są wytworem rolnika. Wszystko to bez kontroli i opodatkowania.

Jaka jest wysokość emerytury rolnika?

Wysokość emerytury rolniczej nie jest wysoka. Zazwyczaj jest w okolicach 1 000 złotych, a to i tak jest już wysoka kwota. Wiąże się to z tego, że składki opłacane przez rolników nie są wysokie. Nie są nawet adekwatne do tego ile świadczeń jest w nich ujętych. Pomimo wielu przywilejów i możliwości, jakie daje państwo rolnikom, to nie mają oni łatwego życia. Dopóki gospodarstwo się rozwija i produkty się sprzedają, to nie jest najgorzej. Trudniej żyć, jeżeli liczą na emeryturę, która nie jest wysoka. Emeryturę rolnicy otrzymują, gdy osiągną wymagany wiek. Dziś ten wiek jest ustanowiony, jako 67 lat. Istotne jest jednak to, aby rolnik, co najmniej przez 25 lat podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Czy warto pracować w rolnictwie?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto pracować w rolnictwie. Jeżeli liczymy na wysokie dochody i w przyszłości równie wysoką emeryturę, to od razu lepiej sobie odpuścić rolnictwo. Nie powinniśmy liczyć na wygórowaną emeryturę. Jeżeli jednak zależy nam na ciekawej pracy i lubimy wieś. Interesujemy się rolnictwem, pracami, jakie się w nim wykonuje, a także daje nam satysfakcję własna hodowla zwierząt i uprawy roślin, to warto zająć się rolnictwem. Oczywiście dużo również zależy od tego czy mamy przestrzeń, ziemię, którą możemy uprawiać i się do uprawy nadaje. Dużo łatwiej jest być rolnikiem, jeżeli w przeszłości w naszej rodzinie, ktoś się tym już zajmował. Jeżeli chcemy od podstaw zacząć zajmować się rolnictwem na poważnie, może być bardzo ciężko i nieopłacalnie.

Rolnictwo wymaga wiele wysiłku i poświęcenia. Praca ta jednak odwdzięcza się tym, co sami wyhodujemy. Może nam dawać to wiele satysfakcji i przyjemności, dlatego jeżeli mamy możliwości i chęci do podjęcia takiego wyzwania to warto je podjąć. Nie liczmy jednak na wysoką emeryturę w przyszłości.

Źródło: firma Firma JaWal & M zajmująca się skup zbóż Mrocza.

Artykuły powiązane:

Sprawdź również najnowsze informacje na temat pracy 50+

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Praca w rolnictwie a emerytura

  1. Ewa
    24 maja 2015 at 12:44

    Może i składki niskie w porównaniu do ZUS, ale ciężko znaleźć osoby pracujące w rolnictwie, które w tak ciężkiej pracy są w stanie w dobrym zdrowiu pracować dłużej niż 30 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *