Praca w przedszkolu – wymagania, problem z zatrudnieniem, zarobki

Teacher Surprised With $10,000 As A Knowledge Universe Early Childhood Educator Award winner

Praca w zawodzie przedszkolanki wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jednocześnie jednak jest to praca wymarzona dla osoby, która lubi kontakt z dziećmi i potrafi się nimi umiejętnie zajmować. Jakie wymagania musi ona spełnić, aby pracować w przedszkolu? Jakie są średnie zarobki na tym stanowisku?

Charakterystyka zawodu opiekuna przedszkolnego

Podstawowym zadaniem osób pracujących w przedszkolu jest czuwanie nad dziećmi. Chodzi nie tylko o zapewnienie im opieki podczas nieobecności rodziców, ale również o zajmowanie maluchów zabawą i dbanie o ich rozwój. Oczywiście, w czasie pobytu w przedszkolu podopieczni mają także dużo czasu na samodzielną zabawę i integrowanie się z innymi dziećmi. Opiekun musi jednak stale czuwać nad ich bezpieczeństwem. Czasami wymaga to wręcz, aby miał „oczy dookoła głowy”. Musi też cały czas być na nogach, więc na pewno przydadzą mu się wygodne buty (ciekawy i niedrogi wybór znalazłem w sklepie https://lunaobuwie.pl/). Z pewnością taka opieka nie jest łatwym zajęciem, ale osobie, która ma podejście do małych dzieci, nie sprawi dużych kłopotów.

Tym, co przydaje się w tej pracy, jest na pewno kreatywność, która ułatwia znajdowanie dla podopiecznych nowych, ciekawych zabaw. Szczególnie wskazane są te, które jednocześnie uczą ich na przykład współpracy, dzielenia się, liczenia, formułowania zdań czy też pozwalają rozwijać się ich zdolnościom motorycznym. Osoba, chcąca podjąć pracę w tym zawodzie, musi zdawać sobie sprawę z faktu, że na przygotowanie zajęć dla maluchów często trzeba poświęcić sporo czasu w domu. Nie każdemu będzie to odpowiadać. Poza tym cechy osobowościowe to oczywiście nie wszystko, bo opiekun przedszkolny musi mieć przede wszystkim stosowne wykształcenie pedagogiczne.

Problem z zatrudnieniem

blog mama kupuje produkty dla niemowląt i dzieciJeśli chodzi o kwestie zatrudnienia w przedszkolu, mogą pojawić się problemy spowodowane tym, że ilość placówek jest dość ograniczona. Z powodu wcześniejszego niżu demograficznego część takich miejsc była w swoim czasie likwidowana. Obecnie widać pewną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o wskaźnik urodzeń. Jest to szansą dla nowych pracowników, ponieważ może zwiększyć się ilość miejsc pracy. Będą się także pojawiać nowe ośrodki przedszkolne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że wiele z nich jest dopiero na etapie projektowania.

Mimo wszystko, młodzi ludzie po studiach mogą liczyć na znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie także ze względu na to, że spora część obecnie zatrudnionych osób, to panie w wieku przedemerytalnym. Istnieje więc szansa, że część etatów po prostu się zwolni.

Zarobki w przedszkolu

Opiekunowie, podejmujący pracę w przedszkolu, nie zarabiają dużo. Zależnie od tego czy podjęło się pracę w prywatnym czy państwowym ośrodku, płaca może się nieco różnić. Różnice występują także w zależności od czynnika, jakim jest lokalizacja przedszkola. Inaczej bowiem kwestie płacy przedstawiają się w większych, a inaczej w mniejszych miastach. Starając się uśrednić zarobki osoby zatrudnionej w przedszkolu, można stwierdzić jednak, że taki pracownik zarabia około tysiąca sześciuset złotych miesięcznie. Nie jest to duża kwota, zważywszy szczególnie na dużą odpowiedzialność opiekuna. Jest to jednak praca, która może dawać dużo radości osobom, które dobrze czują się w kontakcie z maluchami.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Praca w przedszkolu – wymagania, problem z zatrudnieniem, zarobki

  1. Kamila777
    16 lipca 2016 at 12:15

    Hej! Polecam was przedszkole na ul. Kaczorowskiego w Poznaniu. Korzystają tam z akcesoriów i zabawek Skip Hop (coś jak na stronie http://www.calydlamamy.pl/5_skip-hop). Moje pociechy je uwielbiają i przez to nie mam problemów z porannym wyjściem do przedszkola:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *