Praca w Niemczech jako opiekunka – jakie dokumenty warto skompletować przed wyjazdem?

praca-w-niemczech

Jedną z najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem do pracy na terenie Niemiec, jest skompletowanie odpowiednich dokumentów. Najlepiej zacząć dopełniać wszelkich formalności dużo wcześniej tak, aby w momencie wyjazdu były one na pewno aktualne. Pamiętajmy, że Niemcy słyną z dokładności, skrupulatności. Chcąc więc mieszkać oraz pracować w tym kraju, warto zadbać o dobrą organizację.

Dowód osobisty

Praca w Niemczech jako opiekunka wymaga podstawowego dokumentu, który jest niezbędny nie tylko do przekroczenia granicy. Będzie on potrzebny również przy zameldowaniu, a także do podpisania umowy o pracę. Trzeba koniecznie pamiętać o sprawdzeniu ważności dowodu osobistego. Jeśli bowiem pojawi się sytuacja, że nasz dowód utraci ważności, podczas pobytu w Niemczech, najlepiej jeszcze przed wyjazdem złożyć wniosek o nowy dokument.

Karta EKUZ

Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej podstawie możesz korzystać z opieki medycznej na terenie Niemiec. Posiadając EKUZ pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie.

Prawo jazdy

Jeżeli jako opiekunka osoby starszej w Niemczech będziesz potrzebowała prawa jazdy, to pamiętaj że na terenie Niemiec obowiązuje ten sam dokument, którym posługujesz się w Polsce. Jedynie starszego typu dokumenty trzeba potwierdzić w konsulacie.

Ważne ubezpieczenie

Jeszcze przed wyjazdem do pracy w Niemczech postaraj się o ubezpieczenie. Najlepiej aby uwzględniało nieoczekiwane sytuacje tj.: wypadki, zagubienie bagażu, nagłą hospitalizację itp. Dobrze mieć  zawsze przy sobie dokument potwierdzający jego ważność.

Dodatkowe dokumenty

Praca opiekunkiOryginał aktu urodzenia potwierdzony tłumaczeniem, świadectwo ukończenia kursów bądź studiów oraz dowód ubezpieczenia. Potwierdzenia dokumentów mogą dokonywać niemieckie placówki dyplomatyczne i misje konsularne. Czasami przydaje się również zaświadczenie o niekaralności. Uzyskuje się je w Krajowym Rejestrze Karnym. Obecnie można załatwić tę sprawę drogą internetową.

Warto mieć przy sobie

Wyjeżdżając do pracy za granicą, zawsze warto mieć przy sobie telefon z aktywnym roamingiem, odłożoną sumę pieniędzy w gotówce, a także adresy placówek konsularnych oraz innych, w których możesz uzyskać pomoc w nagłych sytuacjach.

https://www.carework.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *