Praca w laboratorium – wymagania i perspektywy

Kozzi-young-scientist-working-in-laboratory-2387-X-1591

Kiedy lekarze pobierają twoją krew w celu ustalenia twojego stanu zdrowia, wysyłają próbkę do laborantów w celu jej przetwarzania i zbadania. Ci pracownicy, którzy mogą również samodzielnie pobierać płyny ustrojowe, używają sprzętu laboratoryjnego. Wszystko dzieje się pod nadzorem osób, które mogą wykonywać złożone analizy, takie jak określanie nieprawidłowości.

Walory kandydatów

Technicy pracujący w laboratoriach bardzo cenią sobie dobre warunki pracy oraz jej ambitny charakter. Kandydaci, którzy chcą dojść do tego pułapu mają szansę odnieść sukces w tej branży – ale zanim będą mieć taką możliwość muszą sobie uświadomić, że nawet jeśli ukończą szkołę średnią z wyróżnieniem nie jest to gotową przepustką do porządnego stanowiska w laboratorium. Zwykle zaczynają pracą, jako Ci pobierający próbki do analizy – i tutaj prawdopodobnie szkolenia z zakresu tej specjalizacji jak https://www.bnt-sigma.pl/blad-pomiaru nie są koniecznością, ale miłym bonusem. Wielu pracodawców podkreśla, iż najważniejszą cechą jest współczucie, ponieważ muszą oni odczuwać empatię do zestresowanych i narzekających pacjentów, od których muszą pobrać materiał do badań. Natomiast zręczność manualna gwarantuje, że pracownicy nie będą popełniać błędów podczas manipulowania narzędziami do zbierania i analizy. Wreszcie fizyczna wytrzymałość pozwala technikom pozostać na nogach przez cały dzień.

Edukacja, czyli idziemy krok dalej

Minimalne wymagania do pracy laboratorium to szkoła techniczna lub uczelnie wyższe (w zależności od konkretnego stanowiska). Lekarze, którzy posiadają co najmniej jedną z umiejętności w zakresie rocznego programu certyfikacji mają większe szanse na załapanie się do pracy w tej niszy. Studenci ukierunkowani na pracę technika w laboratorium w ramach podejmowanego wykształcenia uczą się:

• rozpoznawać choroby ludzi,
• obsługiwać medyczny sprzęt laboratoryjny,
• obchodzić z próbkami, aby zapobiec ich zanieczyszczeniu.

Poza tym są instruowani w salach lekcyjnych i laboratoriach klinicznych, gdzie mogą otrzymać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczne ćwiczenia.

Licencjonowanie i certyfikacja

Niektórzy pracodawcy wymagają licencji dla techników laboratoryjnych, co wymaga przejścia przez odpowiednie egzaminy. Certyfikacje i związane z nimi uprawnienia również mogą się różnić między sobą. Podobnie jak w przypadku licencji, co do wymagań certyfikacyjnych – również konieczne jest posiadanie formalnego wykształcenia i zdanie egzaminu. Kształcenie ustawiczne będzie podtrzymywać pozyskane uprawnienia.

Kariera

Ilość miejsc pracy dla techników laboratoryjnych ma wzrosnąć o 15 procent w przyszłym roku. W większości przypadków wolne wakaty dotyczą szpitali ogólnych i chirurgicznych. Jeśli chodzi o zarobki – różnią się między sobą w zależności od ilości doświadczenia i zajmowanego środowiska, niemniej jednak trzeba przyznać iż technicy laboratoryjni związani z usługami stomatologicznymi zdają się cieszyć z najwyższych zarobków. Tak czy inaczej, na kandydatów czekają szerokie perspektywy rozwoju.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *