Praca w biznesie turystycznym – wady i zalety

starting-a-travel-agency

Mówiąc o branży turystycznej, zdecydowana większość z nas skojarzy ją z wakacjami i odpoczynkiem. Istnieje jednak taka grupa, dla której turystyka stała się dziedziną zatrudnienia, zapewniającą źródło utrzymania. Kiedy i z jakich powodów turystyka urosła do jednej z wiodących branż w zatrudnieniu?

Coś o turystyce

Jeszcze kilkanaście lat temu szkoły o profilu turystycznym nie cieszyły się taką popularnością. Powodem tego stanu rzeczy mogła być zwykła mentalność ludzi i sposób spędzania przez nich wakacji, które często odbywały się u rodziny lub na działce. Wpływ na zmianę tego typu zachowania wniosła zmiana życia ludzi, która umożliwiła korzystanie z ofert biur podróży i wyjazdów na profesjonalnie przygotowane wczasy.

Nie bez znaczenia pozostaje również sam komfort podróżowania- obecnie na wyciągnięcie ręki mamy praktycznie wszystkie środki transportu, a najwygodniejszy z nich, czyli lotniczy stał się bardziej dostępny dzięki ofercie tanich lotów. To wszystko sprawiło, że turystyka stała się jednym z bardziej rozwiniętych dziedzin na rynku, potrzebującą wykwalifikowanych pracowników.

Zalety pracy w turystyce

Praca w turystyce ma wiele zalet. Wiele oczywiście zależy od zajmowanego stanowiska i regionu, w którym pracujemy. Turystyka z pewnością zapewnia pracę dla osób, które nie lubią nudy i monotonii. Wiele się zmienia, chociażby trendy na wakacje, które ulegają zmianie, dlatego też branża ta wymaga sporo zaangażowania i czujności na zmiany i nowości na rynku. Pracując „w terenie” można liczyć na zwiedzenie ciekawych miejsc, jednak jest to uwarunkowane odpowiednią organizacją pracy. No i wręcz bezcenna jest możliwość poznania innych kultur.

Jakie wady?

K01Decydując się na pracę w turystyce należy mieć świadomość często ruchomego czasu pracy oraz dokształcania się. Bezwzględnie podstawą pracy w tej dziedzinie jest znajomość języków obcych i bardzo często sam angielski nie wystarcza nam w pracy. Często w trakcie samej kariery zawodowej pracownicy niejako zmuszeni są do poznawania kolejnych języków obcych. Oczywiście samo wykształcenie kierunkowe również jest ważne, jednak jego poziom uzależniony jest od konkretnego pracodawcy. Pracując na przykład jako pilot wycieczek należy mieć świadomość pracy o nieregularnym czasie i częstym przebywaniu poza domem.

Dla niektórych jest to z pewnością przygoda i zapewnienie przed nudą, jednak nie wszyscy mają możliwość spędzania tyle czasu w pracy, poza domem. Pracując z ludźmi o różnych oczekiwaniach należy mieć świadomość, że w pracy przydają się zdolności interpersonalne, ułatwiające kontakt z klientami. Dobrze jest poznać ich potrzeby, umieć dopasować formę wypoczynku do oczekiwań klientów, ale również umiejętnie rozwiązywać problemy i nieplanowane sytuacje, często pod wpływem stresu. Są to umiejętności, których raczej trudno jest się nauczyć, a znacznie ułatwiają one pracę z drugim człowiekiem. Na szczęście branża turystyczna jest dość rozległa, dlatego osoby decydujące się na pracę w tej dziedzinie dość łatwo znajdą idealne dla siebie stanowisko.

Dziękujemy portalowi salatkapogreckuwpodrozy.pl za przygotowanie niniejszego artykułu. Zachęcamy do przeglądnięcia Korfu wycieczki fakultatywne na stronie autora.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Praca w biznesie turystycznym – wady i zalety

  1. Knapko
    26 stycznia 2017 at 14:23

    U nas w pensjonacie w tym roku wymieniliśmy wszystkie stare materace na materace materasso. Miejmy nadzieję, że nasi klienci to docenią :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *