Praca w Anglii a zwrot podatku

Close up view of the income tax return

ZWROT PODATKU – KIEDY I DLA KOGO?

Zaliczki na podatek dochodowy potrącane mają wszystkie osoby pracujące w Anglii. Wielkość zwrotu podatku zależy od dochodu, jaki uzyskało się pracując w UK i podatku pobranego przez pracodawcę. O zwrot ubiegać mogą się wszyscy.
Rok podatkowy w Anglii kończy się 5 kwietnia i wtedy też można ubiegać się o zwrot podatku. Drugą sytuacją, kiedy można się o niego ubiegać jest zakończenia pracy w danym miejscu, pod warunkiem, że do końca danego roku podatkowego nie podejmie się innego zatrudnienia. Kiedy nasze zarobki nie przekroczyły określonej kwoty (średnio około 6000 GPB) należy nam się cały cały zwrot. Jeżeli natomiast nasz zarobek przekracza dana kwotę, należny obliczyć wysokość zwrotu. Można to zrobić za pomocą różnych kalkulatorów dostępnych online.
Ustawowy termin na składanie papierowych Tax Returns przez osoby samo-zatrudnione to 31. 10 lub drogą internetową do 31. 01. Po tym terminie automatycznie naliczana jest kara.

PROCEDURA

Brytyjskiemu Urzędowi Podatkowemu musimy przedstawić wszystkie nasze dochody, nawet jeśli nie pracowaliśmy na cały etat. Dokumenty, jakie musimy złożyć, to oryginał dokumentu P45 ( wszystkie 3 strony) lub P60. W przypadku braku P45/P60 do przeprowadzenia zwrotu wystarczy ostatni payslip zawierający informację o łącznym dochodzie i zapłaconym podatku oraz dane i adres siedziby pracodawcy. Oficjalnie urząd ma 15 dni na dokonanie zwrotu od momentu przyjęcia kompletnego wniosku Zdarzają się jednak opóźnienia w zwrotach, np. kiedy popełnimy jakiś błąd lub kiedy Urząd potrzebuje dodatkowych informacji. Po zakończeniu procedury Urząd powinien odesłać nam nasze dokumenty.
Podatek może być zwrócony na wiele sposobów, wedle naszego życzenia np. przelew w złotówkach, w funtach, przekaz bankowy.
Większość osób nie musi składać zeznania podatkowego. Lista pracowników, od których jest ono wymagane: dyrektorzy spółek z o. o., osoby pracujące na własny rachunek, osoby pracujące w budownictwie na podstawie karty CIS 25, osoby o wysokich dochodach (należące do 40% przedziału podatkowego).
Odzyskanie podatku nie szkodzi pracodawcy, ponieważ pieniądze zwraca miejscowy Urząd Skarbowy, a nie pracodawca.
Istnieje jednak także opcja, że nie należy nam się żaden zwrot podatku, jeśli pracodawca pobierał wszystkie składki.

JAK ODZYSKAĆ PODATEK PO POWROCIE DO POLSKI?

O zwrot zaliczek podatkowych może się ubiegać każdy, nawet po opuszczeniu już Wysp. Mamy na to 4 lata, wcześniej było 6 lat. Aby odzyskać podatek należy wysłać do Brytyjskiego Urzędu odpowiedni dokument – P85. Jest on do pobrania online. Można także znaleźć wiele szczegółowych informacji jak go wypełnić. Po otrzymaniu dokumentu Urząd go rozpatrzy i w przypadku, kiedy należy nam się zwrot wyśle czek na nasz Polski adres. Procedura trwa kilka tygodni. Na polskim rynku istnieje także mnóstwo firm, które mogą za nas postarać się o zwrot podatku. Zazwyczaj pobierają one za to prowizję. Odnajdziemy je bez problemu w wyszukiwarce internetowej.

CO W PRZYPADKU, KIEDY BRYTYJSKI URZĄD PODATKOWY SIĘ POMYLI ?

Wbrew pozorom do pomyłki związanej ze zwrotem naszego podatku dojść może. Warto w takim wypadku ubiegać się o korektę, ponieważ braki będące wynikiem pomyłek są często spore. Do pomyłek dochodzi często w wypadku, kiedy w Anglii pracujemy tylko kilka miesięcy np. na wakacjach, a pracodawca potrąca nam cały podatek. Wracając do Polski nie wykorzystujemy całej kwoty wolnej od podatku. Inne sytuacje, w których często dochodzi do pomyłek to np. zmiana pracodawcy czy bycie zatrudnionym w kilku miejscach równocześnie. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że zapłaciliśmy niewłaściwą kwotę podatku, warto to sprawdzić. Istnieją kalkulatory podatkowe, dzięki którym dowiemy się, ile ile powinniśmy zapłacić w kilku ostatnich latach. Potrzebujemy do tego dokumentu P60 lub P45. Jeśli zgubiliśmy te dokumenty, wystarczy zwrócić się do pracodawcy z prośbą o duplikat. Jeśli okaże się, że wyszła znacząca różnica, należy o tym powiadomić Inland Revenue. Możemy albo napisać do nich albo zadzwonić.

Więcej informacji na temat zwrotów podatku za pracę w Anglii możecie Państwo uzyskać na stronie www.rozliczenia-online.com

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *