Praca tymczasowa w zakładzie pracy – na jaki rodzaj umowy możemy liczyć?

pexels-photo-567633

Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Niesie to ze sobą konieczność poszukiwania nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z nich jest praca tymczasowa, która w ostatnich latach zyskała na popularności. Przedsiębiorcy coraz częściej oferują zatrudnienie tymczasowe, tylko jak to wygląda z perspektywy pracownika? Na jaki rodzaj umowy mogą liczyć?

Czym jest praca tymczasowa?

Praca tymczasowo staje się coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, tylko co właściwie ona oznacza w praktyce? Pod terminem pracy tymczasowej kryje się rodzaj zatrudnienia, w którym zaangażowane są aż trzy strony – pracodawca użytkownik, pracownik tymczasowy oraz agencja pracy tymczasowej, która pełni tutaj formę pośrednika. Z reguły, jest to forma zatrudnienia, w której pracownik zatrudniony przez agencję, na mocy umowy z innym pracodawcą oddelegowuje pracownika do wykonywania prac na określony okres. Agencje działają na podstawie ustawy o pracę tymczasową, która jasno określa, na jakich zasadach może być zatrudniony pracownik tymczasowy oraz do jakiej pracy może być kierowany. To właśnie agencja zatrudnienia sprawuje pieczę nad całą procedurą, zatrudnia pracowników, a także deleguje ich do wykonywania pracy u pracodawcy użytkownika.

Umowa o pracę tymczasową

W przypadku pracy tymczasowej agencja zatrudnienia, również podpisuje z pracownikiem umowę o pracę tymczasową. Co ciekawe, pracownikowi tymczasowemu gwarantuje ona takie same świadczenia jak w przypadku umowy o pracę. Już po przepracowaniu 30 dni pracownikowi przysługuje prawo do dwóch dni urlopu, a jego składki są odprowadzane do ZUS-u na identycznych zasadach jak w przypadku umowy o pracę. Nie jest to praca na tzw. śmieciówce, lecz umowie o pracę na czas określony lub na czas wykonywania konkretnego zlecenia. Czas trwania tej umowy wliczany jest do stażu pracy i po jej zakończeniu otrzymuje się świadectwo pracy. Dokładny okres trwania umowy o pracę tymczasową może być różny, bo tak naprawdę zależy od potrzeb pracodawcy użytkownika oraz od ilości pracy, jaką musi zlecić. Tak więc umowa o pracę tymczasową może trwać dwa tygodnie, jak i kilka miesięcy. Określono za to jej maksymalną długość – tego typu umowa nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy w ciągu następnych trzech lat. W ten sposób zabezpieczono pracowników przed ewentualnym wydłużaniem okresu jej trwania w nieskończoność. Warto również wiedzieć, że umowę o pracę tymczasową można w każdej chwili rozwiązać. Z 3-dniowym wypowiedzeniem można rozwiązać umowę, jeśli została zawarta na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie oraz z tygodniowym wypowiedzeniem, jeśli umowa została zawarta na okres przekraczający 2 tygodnie.

Tak naprawdę praca tymczasowa daje ogromne możliwości i jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego, jeśli na razie nie ma szans na stałe zatrudnienie, warto się zdecydować na taki krok. Kto wie, może współpraca z agencją zaowocuje stałym etatem, o którym marzy wiele osób.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *