Praca po 60-tym roku życia

Czy polski rynek pracy jest otwarty dla 60-latków? Jakie szanse na znalezienie pracy ma 60 letni mężczyzna, który na skutek kryzysu w branży budowlanej stracił pracę po 30 latach? Do emerytury brakuje mu zaledwie kilka lat, ale dla pracodawcy nie ma to większego znaczenia. Czy fakt iż posiada ogromną wiedzę i doświadczenie i jest w pełni aktywny ma jakieś znaczenie dla pracodawcy? Okazuję się, że z jednej strony taki pracownik stanowi wartość ale nie można z nim wiązać długich planów współpracy.

Warto jednak spojrzeć na niego jak na specjalistę, który może wyszkolić następne pokolenie, młodsi pracownicy mogą się wiele od takiej osoby nauczyć. Niejednokrotnie ludzie w tym wieku wykazują więcej chęci do pracy. Są bardziej wytrzymali na stres. Nie boją się pracy fizycznej. Nie mają takich wymagań. Jedyną trudnością z jaką mogą się borykać jest odnalezienie się w świecie komputerów i elektroniki. Przykładowo w branży budowlanej obliczenia można wykonywać przy pomocy odpowiednich programów komputerowych, pokolenie 60-latków uczyło się wszystko liczyć ręcznie i do tej pory wygodniej jest im trzymać się tego sposobu. Mimo poważnego wieku 60- latkowie swoją aktywnością i zapałem mogliby prześcignąć niejednego 30-latka. Swoje doświadczenia zbierali w czasach innych dla Polski, kiedy pieniądz miał zupełnie inną wartość.

Rynek pracy wyglądał wówczas zupełnie inaczej, nie było takiego wyścigu i parcia. Słowo bezrobocie miało zupełnie inne znaczenie. Człowiek kończył szkołę i szedł do pracy. W wielu przypadkach pracował w jednym miejscu do końca . Przykre jest, że są takie przypadki kiedy po wielu latach pracy, nie mogą spokojnie doczekać zasłużonej emerytury. W tym wieku powinni odpoczywać, zajmować się wnukami, podróżować a nie stawać do wyścigu o pracę, na równi z młodymi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Praca po 60-tym roku życia

  1. 10 maja 2018 at 10:16

    Myślę, że polski rynek pracy nie jest otwarty na 60latków. Ja dość długo szukałem swojej i bez pozytywnego rezultatu. Mój kolega natomiast wyjechał do dzieci do Niemiec i po którymś razie namówił również i mnie do wyjazdu. Pracy na samym początku szukałem będąc na miejscu – odradzam, gdyż do łatwych zadań to nie należy. Potem przeszukałem z pomocą dzieci internet i córka znalazła mi bezpieczną ofertę w MG solutions. Pracuję w magazynie, ale to fajna praca. Nie w każdym miejscu, ale w niektórych robią np. jedną bądź dwie 15minutowe przerwy na kawę w ciągu dnia pracy i nie wlicza się to do odrębnej przerwy. Czegoś takiego nie miałem pracując nawet w dużej firmie u nas.

  2. 17 lipca 2018 at 21:57

    Nie ma szans na pracę po 60-tce, każdy patrzy krzywo,mimo iż ma się zdrowie, wiedzę,doświadczenie to pracodawcy absolutnie nie chcą zatrudniać,.Szukam już pod 3 lat pracy i mimo bogatego CV nikt nie jest zainteresowany zatrudnieniem mnie!! To bardzo smutne,że liczą sie tylko młodzi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *