Praca na roli a dopłaty z UE dla rolników z kilku źródeł

massey-ferguson-8690

W Polsce wielu rolników posiadających gospodarstwa rolne i hodowlane twierdzi, że nie opłaca się pracować na roli. Pomimo tego, że są dopłaty, to jest ich mało i nie są w stanie zagwarantować rentowności pracy na roli. Istnieje jednak część gospodarstw rolnych, gdzie rolnikom opłaca się pracować i co ważniejsze, rozwijają i unowocześniają swoje gospodarstwa. Jak to jest, więc możliwe? Trzeba po prostu być zaradnym i wykorzystywać każdą okazję do otrzymania dotacji.

Dopłata z różnych źródeł? Czy to możliwe?

Właśnie dzięki dopłatom z Unii Europejskiej wielu rolników widzi jakikolwiek sens w pracy na gospodarce. Tylko nieliczni potrafią środki pieniężne z UE wykorzystać. W tym momencie duże pole do popisu mają młodzi rolnicy, którzy samodzielnym gospodarstwem zajmują się krócej niż 5 lat, a ich wiek jest niższy niż 40 lat. Dodatkowym wymogiem jest wielkość gospodarstwa. Nie może być ono większe niż 5 hektarów. Jeżeli rolnik spełni te wymagania to może liczyć na dotację nawet w wysokości 1250 Euro. Ma to być zachęta dla młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z rolnictwem.

Możliwe jest otrzymywanie dopłat Unijnych z różnych źródeł. Jeżeli oczywiście dane gospodarstwo będzie się kwalifikowało do każdej z dopłat. Niektórzy młodzi rolnicy mogą oprócz dopłaty dla młodych liczyć również na przykład na dopłatę dla gospodarstw, które znajdują się w gorszych warunkach uprawowych, czyli Obszary z Ograniczeniami Naturalnymi. Niektóre gospodarstwa są tak usytuowane, że rzeczywiście uprawy na ich terenach są znacznie utrudnione.

Dopłaty do tego typu gospodarstw mają zachęcić rolników do uprawianie nawet takiej ziemi. Nadal można również liczyć na dopłaty z tytułu zazielenienia terenu, więc jak widać suma pieniędzy otrzymanych z Unii Europejskiej może okazać się całkiem sporą kwotą.

W jakim celu dotowane jest rolnictwo ze środków z Unii Europejskiej?

Wielu rolników nie wykorzystuje potencjału, jaki drzemie w ich ziemiach. Dopłaty z Unii mają na celu zachęcić rolników, młodych i starszych do dalszej pracy na gospodarce. Rolnictwo jest bardzo ważną gałęzią każdej z gospodarek. Wielu rolników twierdzi, że nie opłaca się im pracować przy gospodarstwie.

Gdy jednak zerkniemy na polską wieś to w wielu miejscach możemy dostrzec to, co uzyskaliśmy dzięki pieniądzom otrzymywanym z Unii. Bardzo wielu rolników ma nowe ciągniki, na które pewnie nie mogliby sobie pozwolić bez choćby częściowej dotacji. Gospodarstwa są coraz nowocześniejsze, wprowadzana jest nowa technologia do produkcji, ale również do hodowli zwierząt. Zachęta są również dopłaty dla innowacyjnych nowoczesnych gospodarstw.

Dotacja na rozwój

dofinansowanie z Urzędu PracyDuże gospodarstwa dzięki temu będą się chętniej decydowały na produkcję na szeroką skalę. Jak wiadomo Polscy odbiorcy chętniej kupują spożywcze produkty krajowe niż zagraniczne. Produkty krajowe uważane są za zdrowsze i bezpieczniejsze dla organizmu, a rolnicy dzięki temu są w stanie osiągać satysfakcjonujące dochody.

Trzeba się liczyć z tym, że tak jak w każdej branży i sektorze gospodarki, będą osoby, które skutecznie wykorzystają otrzymaną szansę i dotacje, aby rozwinąć się i osiągać dochód, ale będą również tacy, którzy pomimo dopłat nie będą w stanie osiągać dochodu. Jest to w większości przypadków spowodowane brakiem zaradności, niż praw rynku.

Oczywiste jest to, że największe szanse na utrzymanie mają duże gospodarstwa rolne i hodowlane. Unia jednak pragnie za wszelką cenę utrzymać małe gospodarstwa przy życiu, dlatego oferuje dodatkowe dopłaty właśnie dla młodych małych gospodarstw. Dotacje można uzyskać przede wszystkim na nowy sprzęt rolniczy (np. traktory, kombajny, ciągniki, i inne – zobacz przykładowe maszyny rolnicze).

Jedno jest pewne. W najbliższym czasie rolnicy nadal będą otrzymywać dopłaty z UE. Dodatkowo wielu z nich będzie miało możliwość skorzystania z kilku źródeł dopłat. Nie każdy ma tego świadomość, dlatego warto sprawdzać bieżące przepisy dotyczące dopłat dla rolników. Zaradność w rolnictwie jest tak samo ważna jak w każdej innej branży. Tylko zaradni rolnicy będą w stanie w maksymalny sposób wykorzystać możliwości posiadanych przez nich gospodarstw.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Praca na roli a dopłaty z UE dla rolników z kilku źródeł

  1. Pomorze
    21 czerwca 2016 at 08:09

    Dzisiaj jak chce się konkurować z europejskimi rolnikami a nawet już z polskimi to bez profesjonalnych maszyn rolniczych można o tym tylko pomarzyć. Nowe maszyny nie są tanie wiadomo ale dzięki dotacjom można już coś kupić sensownego. Ja szukałem przeważnie nowości z branży maszyn rolniczych na http://nowoczesnafarma.pl/Maszyny-Rolnicze.html ale można też szukać informacji na stronie producenta danej maszyny. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *