Długie wakacje to świetny czas, by nieco sobie dorobić – a w końcu w studenckim budżecie zawsze przyda się dodatkowa gotówka. Chcąc zarobić stosunkowo dużo i w krótkim czasie, najlepiej wybrać się za granicę. Zobacz, jak się przygotować do takiego wyjazdu!
Krok pierwszy – dobre ubezpieczenie do pracy
Jak tylko zaczniesz się rozglądać za pracą za granica, od razu zacznij tez szukać dobrego ubezpieczenia na wyjazd – naprawdę nie warto ryzykować i jechać bez niego lub też jedynie z kartą EKUZ, która przecież obowiązuje jedynie podczas wyjazdów rekreacyjnych. W końcu koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie i w razie ewentualnego wypadku zapłacisz za pomoc tyle, że ten cały wyjazd zarobkowy przestanie Ci się opłacać. Co jeszcze może Cię przekonać do ubezpieczenia się na wyjazd? Może to, że taka polisa ubezpieczeniowa wbrew pozorom wcale nie musi Cię dużo kosztować – jeśli dobrze poszukasz, bez trudu znajdziesz pakiet z wysokim limitem kosztów leczenia, za który zapłacisz zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Porównaj ubezpieczenia na wyjazd do pracy i wybierz to, który odpowiada Ci najbardziej – pod względem zakresu obowiązywania oraz ceny.
Agencja pośrednictwa – czy warto korzystać z jej usług?
Polacy szukający pracy za granicą, podchodzą dość nieufnie do kwestii pośredników organizujących zatrudnienie dla Polaków. Dlaczego? Najpewniej ma to związek z tym, że usługa pośrednictwa zazwyczaj kojarzy się z prowizją, a po to wyjeżdża się do pracy za granicę, by zarobić i zaoszczędzić – lepiej więc zrezygnować ze zbędnego wydatku.
Okazuje się jednak, że to tylko pozorna oszczędność. Wiele prywatnych ofert pracy, na które decydują się takie osoby, jest po prostu wyzyskiem lub oszustwem – w efekcie wynagrodzenie jest często dużo niższe niż obiecywane, a warunki zakwaterowania poniżej wszelkich norm. Jeśli jednak zdecydujesz się na pośrednictwo agencji pracy, nie musisz się martwić takimi sytuacjami. Otrzymasz sprawdzoną, pewną ofertę pracy i możesz być pewien, że za wykonaną prace otrzymasz dokładnie takie wynagrodzenie, jakie zostało uzgodnione na początku.
Podszlifuj język, a zaplusujesz
Nawet jeśli wykonywana przez Ciebie praca nie wymaga znajomości języka obcego, zawsze dobrze nać go choć w minimalnym stopniu – na tyle, by swobodnie porozumieć się z pracodawcą i współpracownikami. Pamiętaj, że umiejętności językowe to Twój atut, który może wybić Cię na tle innych kandydatów na to stanowisko.
Warto też maksymalnie korzystać z możliwości, jakie daje praca za granicą w kwestii języka obcego. To przecież wręcz idealne środowisko do tego, by podnieść swoją znajomość angielskiego czy niemieckiego na wyższy poziom. A to z pewnością pomoże Ci nie tylko na studiach, ale też podczas szukania pracy po ich skończeniu.