Pożyczka to produkt, który z natury obciąża kieszeń pożyczkobiorcy. Nie ważne na jaki cel jest brana, nie ważne także kto się o nią stara. Jedno jest pewne: każdą pożyczkę trzeba spłacić. Istnieją pożyczki tzw. preferencyjne czyli takie, które z założenia są przeznaczone dla określonej grupy ludzi, oraz posiadają takie warunki, jakich nie posiada standardowa pożyczka, przeznaczona dla większości klientów banków.
Są to pożyczki o które starają się określone grupy pożyczkobiorców, ponieważ zasady jakie określają te produkty bankowe, są często bardzo restrykcyjne i tylko zawężona grupa ludzi może z nich skorzystać.
Pożyczki na studia
Kredyt studencki jest przeznaczony właśnie dla studentów, lub tzw. słuchaczy, czyli osób uczestniczących w konkretnych kierunkach. M.in. mogą to być słuchacze Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej, czy Akademii Marynarki Wojennej. Słuchacze mogą być cywilami. Jak widać inwestowanie w przyszłe pokolenia słuchaczy, dotyczy kierunków związanych z obronnością. Sama pożyczka może być udzielana studentom, których dochód nie przekracza określonej kwoty (porównaj pożyczki na stronie www.pozyczkazadarmo.net.pl). Natomiast sam kapitał pożyczkowy jest oprocentowany na niecałe dwa procenty (1,75%) i jest to bardzo atrakcyjny produkt finansowy.
Ale też i taki miał być z założenia. Studenci to grupa ludzi, którzy nie zawsze mogą pracować, aby utrzymać siebie podczas studiów. Często też rodzina nie ma środków na ich utrzymanie i musza sobie radzić sami. Aby otrzymać taką pożyczkę, należy niestety znaleźć żyrantów. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach. Nieufność do takich transakcji, często przekreśla samą ideę kredytu studenckiego. Jeśli jednak już dany student znajdzie określoną ilość osób do poręczenia, oraz jego stan majątkowy mieści się w granicach normy, może otrzymać taką pożyczkę, którą będzie spłacał po ukończeniu nauki.
Czy warto brać kredyt studencki?
Jest to pytanie ściśle subiektywne. Każdy starający się o taki kredyt powinien sobie na niego odpowiedzieć sam. Ważne jest też, jaki kierunek chce studiować i czy ten kierunek jest na tyle obiecujący, że po skończeniu nauki da szansę na spłatę wcześniej zaciągniętej pożyczki studenckiej. W dzisiejszej epoce (szybko rozwijającej się nowoczesnej technologii), kierunkiem który jest bardzo obiecujący, może być sama informatyka. Dla studenta, który interesuje się tym kierunkiem poważnie i chciałby w przyszłości pracować jako informatyk, spłata kredytu studenckiego wydaje się być błahostką. Jest tylko jeden warunek: Trzeba naprawdę chcieć, ponieważ być informatykiem, a chcieć nim być to zupełnie inna historia.
Kolejnym kierunkiem wartym polecenia jest zarządzanie i marketing. Tutaj także polecane są odpowiednie predyspozycje, które będą gwarantowały dobre zarobki w przyszłości. Można również polecić studia architektoniczne, czy nawet prawnicze. Wszystkie one wymagać będą od studenta porządnego przyłożenia się do nauki, oraz przede wszystkich „chcenia”. Jak to mówią: „Chcieć to móc”, więc w takim wypadku samo chcenie, to już połowa sukcesu.