Jakie cechy powinien posiadać dobry sprzedawca?

ecommerce-3640321_640Chcąc podjąć pracę w branży handlowej, warto wiedzieć jak najwięcej na temat stanowiska pracy o jakie się ubiegamy. Często rozmowy kwalifikacyjne w przypadku sprzedawców kończą się testem sprawdzającym umiejętności i znajomość technik sprzedaży. Rekruter odgrywa wtedy rolę klienta, a osoba aspirująca musi poradzić sobie z wybranym, przeważnie niełatwym zadaniem jak najlepiej. Dlatego warto zacząć od podstaw i dowiedzieć się jakie cechy powinien posiadać dobry sprzedawca, w jaki sposób się zachowywać i jakich technik używać. Dzięki temu proces rekrutacji będzie znacznie łatwiejszy, a o sukces, w przypadku starania się o pracę, znacznie łatwiej.

Pożądane cechy sprzedawcy

Osoba ubiegająca się o stanowisko sprzedawcy powinna być uważna i przez cały czas dyskretnie obserwować sklep. Powinna być zawsze dostępna dla klienta, kiedy tego potrzebuje i pomocna. Musi cechować ją wysoka kultura osobista, nawet wtedy, kiedy klient wyraźnie próbuje wyprowadzić ją z równowagi. Umiejętność słuchania jest tu bardzo istotna, dlatego że trzeba umieć doradzić klientowi właściwe rozwiązanie w danej sytuacji. Oczekiwania klientów bywają zgoła różne. Jedni w myśl ekologiczną szukają towarów biodegradowalnych i chcą znać pełen skład, a także wszystkie właściwości. Jeszcze innym zależy po prostu na przyzwoitej jakości w niezbyt wygórowanej cenie. Sprzedawca musi zatem być elastyczny i umieć zawsze dopasować się do potrzeb klientów, a także odpowiedzieć na każde pytanie. Czego zatem nie należy robić? Przede wszystkim nie można zbyt natarczywie oferować swojej pomocy. Nie można również “napadać” na klienta zaraz po wejściu do sklepu z pytaniem czego szuka, kiedy nie zdążył jeszcze nawet się rozejrzeć, wszak nie każdy wchodzi do sklepu ze sprecyzowanymi oczekiwaniami. Jeśli w sklepie obowiązują pewne zasady należy je wyraźnie zaznaczyć, jednak z zachowaniem pełnej uprzejmości. Dobry sprzedawca potrafi sprzedać wszystko, zatem kiedy już poczuje, że klient jest zainteresowany powinien jak najdłużej zatrzymać jego uwagę. Oczywiście wiedza na temat branży jest tutaj niezbędna, gdyż często klienci proszą o porady.

Czy sprzedawca to satysfakcjonujący zawód?

Jak najbardziej zawód sprzedawcy może być bardzo satysfakcjonujący. To praca, która wcale nie jest monotonna, ze względu na stały kontakt z ludźmi. Warto zwrócić uwagę również na zarobki, które mogą być całkiem satysfakcjonujące. Dużym atutem jest fakt, że praca odbywa się tu zwykle w stałych, ustalonych godzinach. Oferty pracy dla sprzedawców można znaleźć na portalach takich jak Pracuj.pl, warto również zajrzeć do punktów stacjonarnych, gdyż zanim oferta trafi do internetu być może uda Ci się dowiedzieć o planowanej rekrutacji i aplikować na stanowisko tak szybko, jak to możliwe.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *