Kontrola podatkowa i postępowanie podatkowe – jak może pomóc kancelaria prawna?

kontrola-podatkowa

Kontrole i postępowania podatkowe są skomplikowane, dlatego mogą być przytłaczające dla przeciętnego podatnika. Znajomość prawa, aktualnych przepisów i terminów z nimi związanych jest niezbędna, aby poruszać się po całym procesie. Na szczęście każdy, wobec kogo wszczęto kontrolę podatkową, może skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów. Kancelaria specjalizująca się w kontrolach podatkowych i postępowaniach podatkowych może zapewnić kompetentne doradztwo i kompleksową reprezentację podatników.

Co to jest kontrola podatkowa?

Kontrola podatkowa to postępowanie wszczynane z urzędu, przeprowadzane przez organy podatkowe I Instancji, którymi są: naczelnik urzędu skarbowego; naczelnik urzędu celno-skarbowego.

W trakcie kontroli podatkowej kontrolujący bada rachunki bankowe, zestawienia dochodów i inne dokumenty, zasadności odliczenia podatku naliczonego VAT, zasadność zaliczenia niektórych wydatków w koszty uzyskania przychodów, zasadność, prawidłowość obliczenia podatku należnego VAT oraz prawidłowość rozliczenia dochodu, aby sprawdzić, czy kontrolowany wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Kontrola podatkowa kończy się sporządzeniem protokołu dokumentującego jej przebieg. Jeżeli kontrolujący wykryli nieprawidłowości, to podatnik może zachować się na różne sposoby, co oczywiście zależy od jego stosunku do wyników kontroli.

Jeśli podatnik nie akceptuje wyników kontroli ujętych w protokole kontroli podatkowej, który wykazał określone kategorie nieprawidłowości, powinien złożyć tzw. zastrzeżenia do protokołu kontroli. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń (a tak jest zazwyczaj), organ wszczyna postępowanie podatkowe, w ramach którego następuje tzw. wymiar podatku. Na każdym z etapów ww. postępowań podatnik ma prawo obrony swoich praw – poprzez zaskarżanie postanowień i decyzji.

Dla osób stojących przed kontrolą podatkową ważne jest, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc do doświadczonej kancelarii specjalizującej się w postępowaniach podatkowych. Posiadanie zespołu adwokatów i radców prawnych po swojej stronie może pomóc zmniejszyć stres i zapewnić prawidłowe wypełnienie wszystkich dokumentów, dzięki czemu masz największe szanse na osiągnięcie możliwie najkorzystniejszego rozwiązania. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu w poruszaniu się po skomplikowanych przepisach specjaliści mogą udzielić rzetelnych porad dotyczących terminów składania wniosków i możliwości rozwiązywania sporów w przypadku wszelkich rozbieżności stwierdzonych podczas kontroli.

Przygotowanie do kontroli podatkowej

Kontrole podatkowe są rutynową częścią systemu podatkowego, ale mogą być stresujące. Profesjonalna kancelaria prawna specjalizująca się we wsparciu klientów biznesowych podczas kontroli może pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoją sytuację i podjąć niezbędne kroki, aby audyt przebiegł jak najsprawniej.

Przygotowanie do kontroli podatkowej może być stresujące. Jednak z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej możesz zmniejszyć swój niepokój i śmiało stawić czoła procesowi. Pierwszym krokiem do przygotowania się do kontroli podatkowej jest uporządkowanie wszystkich istotnych dokumentów, tak aby można było łatwo odpowiedzieć na wszelkie pytania osoby przeprowadzającej kontrolę. Obejmuje to sprawozdania finansowe, rejestry dochodów i wszelkie inne dokumenty związane z podatkami dla Twojej firmy. Ważne jest również zrozumienie wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących podatków a przede wszystkim prawidłowe udzielanie wyjaśnień lub przekazywanie informacji organom kontrolującym przedsiębiorcę. Posiadanie pod ręką kompetentnego adwokata, który zna prawo, zapewni, że będziesz w stanie podać dokładne informacje podczas audytu.

Korzyści ze współpracy z kancelarią prawną

Przedsiębiorcom, których czeka proces kontroli podatkowej i postępowania podatkowego, mogą towarzyszyć takie uczucia jak stres, a nawet panika. Jednak z pomocą kancelarii doświadczonej w reprezentowaniu klientów w toku kontroli podatkowych i kontroli celno-skarbowych (sprawdź np. https://asiw.pl/) wcale nie musi tak być. Współpraca z kancelarią prawną może przynieść wiele korzyści, które mogą ułatwić i usprawnić cały proces.

Podczas kontroli lub postępowania podatkowego kancelaria prawna wniesie doświadczenie i wiedzę fachową. Ta wiedza może dać podatnikom lepszy wgląd w ich własną sytuację i wsparcie, jak najlepiej odpowiadać na zapytania organów podatkowych. Dodatkowo adwokaci są w stanie doradzić, jak postępować, aby chronić swoje prawa przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich niezbędnych obowiązków podczas kontroli.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *