W wielu zawodach mundurowych na porządku dziennym jest posiadanie służbowej broni. Zasady jej użytkowania czy korzystania z niej są ściśle określone odrębnymi przepisami. Najważniejsze jednak, by broń była przechowywana w sposób bezpieczny i była niedostępna dla osób trzecich.
Zasady przechowywania broni regulują przepisy ustawy o broni i amunicji. Przede wszystkim, broń musi być przechowywana zawsze w zamknięciu, a dostęp do niej powinna mieć jedynie osoba uprawniona do jej używania, a więc jednocześnie posiadająca pozwolenie na broń. Szafa pancerna, w której jest przechowywana broń, musi być odpowiednio zabezpieczona. Ważny jest doskonałej jakości zamek, który otwiera się na kluczyk lub na kod.
W przypadku otwierania kluczykiem trzeba pamiętać, że nie może on znajdować się luzem w pobliżu szafy. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby osoba uprawniona do posiadania broni, nosiła kluczyk razem z innymi kluczami przy sobie. W przypadku otwierania na kod, powinien być on znany jedynie osobie, która jest uprawniona do posiadania broni w pracy.
Surowe przepisy ustawy o broni i amunicji
W miejscach pracy broń najczęściej przechowywana jest w sejfach i w szafach pancernych o odpowiedniej klasie jakości oraz wytrzymałości. Jest to wymóg, jaki nakłada na użytkowników broni ustawa o broni i amunicji. Jednocześnie jednak przepisy tej ustawy nie regulują dokładnie, w jakim miejscu taka szafa pancerna powinna się znajdować. Nie ma również obowiązku trwałego przymocowania szafy pancernej do podłoża. Miejsce na szafę pancerna może więc znajdować się praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Każda szafa na broń musi natomiast być zaopatrzona w wyraźną i umieszczoną w widocznym miejscu tabliczkę z certyfikacją. Szafa pancerna musi być kupowana u sprawdzonego i renomowanego producenta, który jest w stanie dać gwarancje najwyższej jakości i niezawodności swoich produktów. Na https://sejfnet.pl/ można znaleźć tanie szafy pancerne i sejfy o najwyższych standardach jakości. Dostępne są w różnych rozmiarach i pojemnościach, dzięki temu można dobrać taką szafę, do której zmieści się tyle broni, ile będzie potrzeba.
Broń przechowywana zawsze rozładowana
Przechowywanie broni w miejscu pracy wiąże się z wieloma innymi obowiązkami. Ważna jest nie tylko dobrej klasy szafa pancerna, ale również właściwe postępowanie z samą bronią. Powinna ona znajdować się w szafie rozładowana, a amunicja powinna znaleźć się w pudełkach lub pojemnikach na naboje i być umieszczona tak, aby niemożliwe było przypadkowe uderzenie w spłonkę naboju. Sprawdzonym rozwiązaniem jest przechowywanie amunicji w oddzielnym lub wewnętrznym sejfie. Ograniczy to do minimum ryzyko przypadkowego uszkodzenia nabojów. Przechowywanie broni w miejscu pracy jest bardzo ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Kto narusza zasady przechowywania i zostanie to wykazane w przypadku kontroli, musi liczyć się z tym, że pozwolenie na broń zostanie mu cofnięte.