Pomysł na własny biznes: przewóz osób – wymagania, zarobki, perspektywy

image

Tzw. dobry biznes jest obiektem pożądania każdego początkującego biznesmena. Jeśli ktoś ma dobry pomysł, to z czasem i tak wyjdzie na swoje. Jeśli jednak ten pomysł się nie sprawdzi, może dojść do nieprzewidzianych sytuacji. Najgorzej, jak ktoś na otwarcie takiego biznesu weźmie kredyt. Przy porażce można wiele stracić i to nie tylko to co zainwestowaliśmy, ale także i nasz majątek prywatny. To dlatego dobry biznes – to podstawa dobrego zarobku, oraz tzw. istnienia na rynku biznesowym.

A może tak transport?

Sam transport jest generalnie dobrym biznesem. Jednak właściciel takiej firmy musi się dobrze postarać, aby złapać zlecenia. Jeśli chodzi o transport towarów, nie są potrzebne jakieś licencje, czy pozwolenia pod warunkiem, że samochód którym transportujemy te towary jest do 3,5 tony. Reguluje to ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r, (art.3.1, punkt 2.). Zgoła zupełnie inaczej ma się sprawa, jeśli chcemy wykonywać transport busem, którym będziemy przewozić ludzi. I tak, bus powinien być przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób w ilości od siedmiu, do dziewięciu wraz z kierowcą.

Oczywiście potrzebna jest licencja na przewóz osób. Prawo mówi też, że przewóz osób busem może być wykonywany jedynie okazjonalnie. Jeśli ktoś chce przewozić osoby regularnie, wtedy to musi już być licencja na autobus. Ktoś może się w tym momencie zastanowić, jakim zatem sposobem od wielu lat w Polsce na trasach kursująbusy (regularnie!) i nic się nie dzieje? No właśnie.

Jakie dokumenty i pozwolenia?

laweta Niemcy Słubice pomoc drogowa 24h/7 SłubiceAby wykonywać przewozy należy być przede wszystkim przedsiębiorcą, czyli trzeba zarejestrować działalność gospodarczą. Dobrze też, jeśli ma się dobrą reputację (dotyczy prawa jazdy – czyli brak uczestnictwa w niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, czy wręcz ich wywoływania). Jeśli ktoś ma wyrok za ucieczkę z miejsca wypadku, ponieważ np. potrącił i zabił pieszego, raczej licencji nie dostanie. W transporcie drogowym jest tak, że ktoś może również posiadać zakaz wykonywania działalności gospodarczej w tym biznesie.

W takiej sytuacji także nie będzie licencji. Dobrze jest również posiadać dobrą kondycję finansową firmy i udowodnić to np. zeznaniem podatkowym. Ale oprócz środków pieniężnych można mieć także jakąś nieruchomość, czy papiery wartościowe, lub może bank udzieli nam poręczenia, czy gwarancji. Wtedy warunek dobrej kondycji finansowej firmy będzie spełniony. Bus do przewozu osób można zakupić za gotówkę, lub w leasingu. Trzeba jednak mieć do niego tytuł prawny.

Czy to dobry interes?

Jeśli już załatwimy licencję (najpierw trzeba złożyć odpowiednie dokumenty z wnioskiem), można zaczynać pracę. Należy oczywiście postarać się o zlecenia. Każdy interes jest dobry, jeśli tylko robimy go z pełnym poświęceniem. Nie ma nic za darmo. Jeśli chce się zarobić, trzeba swoją pracę wykonywać w miarę rzetelnie. A już szczególnie pracę przy przewożeniu osób, należy traktować bardzo poważnie. W końcu bierzemy za nich odpowiedzialność.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

4 komentarz do “Pomysł na własny biznes: przewóz osób – wymagania, zarobki, perspektywy

 1. Lucyna
  5 stycznia 2018 at 08:16

  Transport osób to trudny biznes. Plusem działalności transportowej jest niższy podatek. Do urzędu skarbowego zamiast 23% vat płacimy 8%.

 2. 6 lipca 2018 at 14:23

  Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla przewoźników jest portal z godzinami odjazdów. sprawdzone rozwiązanie jeżeli szukamy zleceń

 3. Rupert
  29 lipca 2018 at 08:26

  Dobrym biznesem można nazwać taki, który stale przynosi zyski przez długi czas. To zależy jak firma działa i jak się rozwija – wynajem busów to działalność wymagająca stałego doskonalenia się. Wymiana floty, naprawa busów, które uległy uszkodzeniu i praca z klientem, a do tego konkurencja. Aby utrzymać pozycję lidera przez lata trzeba być naprawdę najlepszym w swoim fachu.

 4. 3 grudnia 2018 at 11:32

  Taki biznes się opłaca pod warunkiem że masz stałe zlecenia i ludzie cię polecają. Najważniejsze dla klientów jest to aby całą podróż spędzić komfortowo i w miłym towarzystwie. Ja ostatnio jechałem z fajną firmą fast trans. Do tej pory nie jeździłem z nikim kto by miał takie fajne warunki i komfort jazdy. To był chyba pierwszy raz jak nie narzekałem na przejazd. Więc prześledź rynek busiarzy i sprawdź czym jeżdżą i jakie mają warunki. Aby się utrzymać na rynku musisz wiedzieć czego oczekują od ciebie klienci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *