Dentysta jest jednym z lekarzy- specjalistów, którzy niezmiennie od dłuższego czasu są cenieni i poszukiwani bez względu na koszty związane z wizytami i leczeniem zębów. Jest to spowodowane potrzebą posiadania zdrowego i ładnego uśmiechu, który posłuży nam na lata i uchroni od problemów w przyszłości. Czy wobec tego dentyści mogą pracować w prywatnych gabinetach dentystycznych i czy jest to opłacalny biznes? Przekonajmy się sami.
Jak otworzyć własny gabinet dentystyczny?
Dentysta chcący założyć własny prywatny gabinet jest zobowiązany w pierwszej kolejności do posiadania odpowiedniego wykształcenia umożliwiającego w ogóle pracę w zawodzie. Zazwyczaj na taki krok decydują się lekarze z pewnym doświadczeniem zawodowym oraz wypracowaną bazą pacjentów. Czując się pewnie w swoim fachu nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć starania o otwarcie własnego gabinetu. Początek swoich starań należy upatrywać w poszukiwaniu odpowiedniego lokalu.
Chodzi zarówno o lokalizację, jak i odpowiednie miejsce, wyposażenie itp. Część dostępnych lokali jest już częściowo wyposażona, chociażby w meble, co znacznie ułatwia przygotowanie lokalu do finalnego stanu, w którym będzie można przyjmować pacjentów. Skoro mowa o wyposażeniu, to jest to kolejny ważny aspekt każdego gabinetu.
Bez odpowiedniego sprzętu nie jest możliwe chociażby wykonywanie podstawowych zabiegów leczniczych. Ważne jest, aby rodzaj i ilość oferowanych usług dopasować do umiejętności lekarza, czasu czy posiadanego sprzętu leczniczego. Aby wypracować sobie grono pacjentów warto również zainwestować w reklamę, zadbać o dodatkowe aspekty samej działalności gabinetu, takie jak polecenia i opinie dotychczasowych pacjentów, certyfikaty czy specjalizacja w konkretnym rodzaju leczenia, na przykład leczenie uśmiechów małych pacjentów, co ostatecznie ułatwi nam dostęp do większej ilości pacjentów.
Czy własny gabinet się opłaca?
Wielu lekarzy o różnych specjalnościach na różnych etapach swojej zawodowej drogi zadaje sobie pytanie o pracę na własne nazwisko. Jak każdy zawodowy wybór, opcja prowadzenia własnego gabinetu posiada wady i zalety. Mówiąc o plusach takiego rozwiązania, mamy na myśli na pewno większą kontrolę nad ilością i sposobem wykonywanej pracy- inaczej mówiąc to sam lekarz decyduje o czasie i warunkach pracy. Wynagrodzenie za prowadzenie własnego gabinetu jest również w całości przeznaczone dla lekarza. Posiadając stosunkowo małe doświadczenie w pracy oraz niestabilną ilość pacjentów, założenie własnego gabinetu może stanowić ryzyko. Niezależnie od specjalności, w jakiej pracuje lekarz, przed podjęciem decyzji o własnym, prywatnym gabinecie należy rozważyć wszystkie plusy i minusy nowego miejsca i sposobu pracy i ostatecznie zadecydować, czy sposób taki będzie satysfakcjonujący i opłacalny.
Łączenie ról
Patrząc na lekarzy specjalistów, w tym także dentystów niejednokrotnie możemy się przekonać, że grupa lekarzy na co dzień pracuje w państwowych placówkach, a „po godzinach” zaczynają prywatną praktykę. Jest to dobre rozwiązanie dla lekarzy zbierających doświadczenie.
W artykule skorzystaliśmy z informacji dostarczonych przez gabinet dentystyczny z Kalisza. Więcej o ofercie a stronie firmowej http://dentysta-stomatolog.kalisz.pl