Pomysł na biznes: architekt przestrzeni zielonych

landscape-architecture

W Polsce rozwija się moda na piękne ogrody. Związane jest to nie tylko z coraz większą ilością domów jednorodzinnych, ale też ze zwiększoną świadomością, że w pięknym otoczeniu żyje się lepiej. Gminy również coraz lepiej dbają o tereny zielone, starając się je upiększać.

Wiele osób osobiście tworzy ogrody

Jednak sporo właścicieli chce mieć piękny ogród, a gmina skwerek, nie angażując w to swoich sił. Chętnie zatrudniane są firmy, które zaprojektują i wykonają ogród czy skwer. Tu zwykle wkracza architekt terenów zielonych. Takich specjalistów nie ma jeszcze zbyt wielu, dlatego może to być doskonały sposób na biznes. Od razu należy jednak zaznaczyć, że nie jest to łatwy biznes.

Żeby zostać architektem przestrzeni zielonych, niekoniecznie trzeba kończyć studia z takiej dziedziny, choć one bardzo się przydają. Potrzebna jest jednak ogromna wiedza i dobry smak. Konieczne jest też odpowiednie wyczucie przestrzeni i spora wyobraźnia, żeby z kawałka pustego terenu stworzyć rajski zakątek. Właściciel firmy musi też miec sporą wiedzę ogrodniczą lub musi zatrudnić fachowca w tej dziedzinie. Dlaczego? Trzeba wiedzieć, jakie rośliny można sadzić w określonych warunkach. Ważna jest też wielkość roślin oraz ich barwy czy pora kwitnienia. Poza tym rośliny mają swoje preferencje towarzyskie i niekiedy nie lubią towarzystwa konkretnych gatunków. Projektując i wykonując teren zielony, wszystko to trzeba brać pod uwagę. A przecież jeszcze dochodzi rodzaj gleby, zacienienie i wymagania zleceniodawców.

Ogrody i skwery to jednak nie tylko rośliny, ale też mała architektura

Trzeba wytyczyć ścieżki, zaproponować miejsca wypoczynku, altany, oczka wodne czy jeszcze inne elementy architektoniczne. Dużym ułatwieniem w projektowaniu terenów zielonych jest komputer. Dzięki internetowi o wiele łatwiej jest sprawdzić dostępność określonych roślin, zobaczyć, jak będą wyglądać oraz jakie mają wymagania. Specjalne programy projektowe pozwalają pokazać klientowi, jak może wyglądać jego ogród.

Aby firma zajmująca się urządzaniem ogrodów i terenów zielonych działała sprawnie, potrzebni są także pracownicy oraz odpowiedni sprzęt. Niezbędny jest też samochód, którym można przewozić rośliny, ziemię, sprzęt. Warto zainwestować w dobrych pracowników, bo dzięki nim praca nad terenem zielonym będzie o wiele prostsza.

Pamiętać należy też o znajomości przepisów prawnych, bo wiele elementów architektonicznych wymaga odpowiednich pozwoleń. Architekt przestrzeni zielonych musi się dobrze orientować w tej materii.

Jak widać, przed przyszłym przedsiębiorcą w dziedzinie architektury terenów zielonych wyzwań jest sporo. Jeśli jednak decyzja o założeniu takiej firmy zapadnie, to może to być świetnym sposobem na życie. Zleceń na pewno będzie coraz więcej, bo chętnych na własny ogród jest coraz więcej, a czasu na jego uprawianie i projektowanie coraz mniej. Coraz bardziej dba się też o tereny zielone w przestrzeni publicznej. To wszystko sprawia, że architekt przestrzeni zielonych to doskonały biznes przyszłości.

Artykuł opracowano przy współudziale firmy bdburchex.com.pl posiadającej w swojej ofercie płoty osłonowe pomocne w projektowaniu ogrodów. Więcej na tej stronie http://bdburchex.com.pl/group/ploty-drewniane-oslonowe-producent

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *