Jak może Ci pomóc suplementacja magnezem?

vegetable-1615632_960_720Magnez jest tak ważnym, ale często pomijanym minerałem występującym w ludzkim ciele. Jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla ponad 300 reakcji enzymatycznych w organizmie, niezbędnym dla szerokiego zakresu funkcji.

Dlaczego magnez jest ważny?

Kiedy przyjmujesz wystarczającą ilość magnezu poprzez dietę (lub czasami poprzez suplementację z pomocą takich produktów jak treonian magnezu), może to pomóc w następujący sposób:

-Regulacja mięśni i nerwów
-Produkcja energii
-Bilans cukru we krwi
-Kontrola ciśnienia krwi
-Bilans cholesterolu
-Zdrowe tworzenie kości
-Radzenia sobie ze stresem
-Lepszy sen
-Lepsze trawienie

Co się stanie, jeśli nie dostaniesz wystarczającej ilości magnezu?

Kiedy masz niedobór magnezu, może objawiać się szeregiem wczesnych objawów, w tym jednym z następujących: niski poziom energii, zmęczenie, słabość, bezsenność, objawy stresu, bóle głowy, skurcze mięśni, utrata apetytu, nudności i wymioty, zaparcie, zmiany nastroju, objawy PMS, brak równowagi cukru we krwi.

Jeśli ogólny stan zdrowia jest dobry, nerki zrekompensują niskie spożycie magnezu poprzez ograniczenie ilości wydalanej z moczem. Jednak niskie spożycie magnezu przez długi czas może prowadzić do niedoboru magnezu. Ponadto niektóre schorzenia i leki zakłócają wchłanianie magnezu przez organizm lub zwiększają ilość wydalanego magnezu. Może to również prowadzić do niedoboru.

Niektóre grupy osób częściej cierpią na niedobór magnezu, w tym osoby z chorobami przewodu pokarmowego, cukrzycy typu 2, osoby starsze i młodzież.

Jak możesz zwiększyć ilość magnezu w swojej diecie?

Magnez występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych i jest również dodawany do niektórych produktów wzbogacanych. Możesz uzyskać dość wysoki poziom magnezu, jedząc różne produkty, w tym: zielone liściaste warzywa, orzechy i nasiona, fasola i rośliny strączkowe, pełnoziarniste (np. gryka, żyto, owies), produkty mleczne (np. jogurt), żywność wzbogacona.

Niektóre z najlepszych pokarmów bogatych w magnez to: szpinak, boćwina szwajcarska, gorzka czekolada, nasiona dyni, migdały, czarna fasola, awokado, figi, jogurt, kefir oraz banany.

Czy powinieneś brać suplementy z magnezem?

Magnez jest dostępny w suplementach diety, w tym w wielu suplementach multiwitaminowych i mineralnych. Jest również zawarty w niektórych środkach przeczyszczających i lekach na zgagę i niestrawność. Niektóre formy magnezu zawarte w suplementach diety są łatwiej przyswajalne przez organizm, takie jak cytrynian magnezu, mleczan magnezu i chlorek magnezu.

Zalecana dzienna porcja suplementacji magnezem to 350-400mg. Jeśli jednak zażyjesz zbyt dużo magnezu w postaci suplementu, może to mieć działanie przeczyszczające, dlatego zaleca się powolne zwiększanie dawki. Suplementy magnezu mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Leki na refluks żołądkowy lub wrzody trawienne mogą również wpływać na wchłanianie magnezu. Najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady przed rozpoczęciem suplementacji magnezem, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *