Na czym polega pranie chemiczne?

laundry-405878_960_720Pranie chemiczne jest bardzo podobne do zwykłego prania w domu, ale różnicą jest to, że do czyszczenia odzieży używa się płynnego rozpuszczalnika zamiast wody i detergentu. Rozpuszczalnik zawiera niewiele wody lub nie zawiera jej wcale, stąd nazwa pranie chemiczne.

Profesjonalne pralnie jak Pralnia Chemiczna Dry&Clean używają bardzo dużych i zaawansowanych technicznie maszyn do czyszczenia w ten sposób, najczęściej sterowanych komputerowo. Twoje ubrania ulegają zamoczeniu, ale użyty płynny rozpuszczalnik wyparowuje znacznie szybciej niż woda. Ponieważ zamiast wody używany jest rozpuszczalnik, nie jest on spuszczany i utylizowany tak jak pralka z zabrudzoną wodą. Rozpuszczalnik jest recyrkulowany przez filtry przez cały cykl czyszczenia, aby usunąć zanieczyszczenia uwolnione podczas procesu czyszczenia. Następnie rozpuszczalnik jest destylowany, aby był krystalicznie czysty i całkowicie oczyszczony przed ponownym użyciem.

Pranie chemiczne – czyszczenie na sucho ma dwie wyraźne zalety w porównaniu z czyszczeniem wodą lub czyszczeniem „na mokro”: woda pęcznieje we włóknach. To właśnie pęcznienie powoduje kurczenie się i blaknięcie barwnika w wielu elementach odzieży. Rozpuszczalniki do czyszczenia na sucho są znacznie lepsze niż woda w usuwaniu tłustych lub oleistych pozostałości, które są podstawowym składnikiem wielu plam.

Po odpowiednim wyczyszczeniu odzieży, Twój środek czyszczący „wykańcza” (prasuje) odzież przy użyciu specjalistycznego sprzętu do tego celu. Stosowane procesy wykańczania różnią się w zależności od przetwarzanej odzieży, ale generalnie obejmują procesy na parze i prasowanie. To skutecznie łagodzi zmarszczki, poprawia prasowanie, a także służy do usprawnienia czyszczenia, usuwając wszelkie pozostałości rozpuszczalnych w wodzie materiałów i zabijając bakterie.

Prasowanie jest ostatnim krokiem i daje niesamowicie gładkie rezultaty, trudne do skopiowania w domu za pomocą ręcznego żelazka. Wymaga to znacznych umiejętności i wyszkolenia oraz pozwala na ostateczne dopracowanie odzieży. Po sprasowaniu ubrania są sprawdzane po raz ostatni i pakowane w oczekiwaniu na Twoje przybycie.

Czynniki determinujące metodę czyszczenia

Następujące główne czynniki decydują o tym, czy odzież jest czyszczona w wodzie, czy w rozpuszczalniku:

• Skład włókien i konstrukcja odzieży
• Barwnik obecny w tkaninie
• Charakter różnych wykończeń, podszewek lub innych elementów, które mogą być użyte w odzieży.

Wiele czynników decyduje o tym, czy proces czyszczenia na sucho lub na mokro jest zgodny z określoną odzieżą lub artykułem tekstylnym. Twój profesjonalny specjalista – czyli pralnia musi zatem kierować się własnym osądem, aby określić, który proces najlepiej przywróci odzież do podobnego „nowego” stanu.

Pomóż pralni chemicznej wykonać to zadanie jak najlepiej! Powiedz im o wszelkich plamach na ubraniu i wszelkich czynnościach, które mogłeś podjąć, aby je usunąć. Powiedz im o wszelkich szczególnych obawach związanych z guzikami, zepsutymi zamkami, rozdarciami itp. Oraz zwróć uwagę na wszelkie problemy związane ze zużyciem odzieży.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *