Hałas podczas pracy z betonem: jak nim zarządzać?

work-1201545_960_720Nadmierny hałas generowany z cięcia i wiercenia betonu może uszkodzić słuch operatora i słuch innych osób w pobliżu. Uszkodzenie słuchu może być spowodowane bardzo głośnym hałasem przez stosunkowo krótki okres lub narażeniem na niższy poziom hałasu przez dłuższy czas. Podczas normalnego użytkowania urządzenia do cięcia i wiercenia betonu powodują nadmierny hałas dla operatora i innych osób w pobliżu.

Przepisy wymagają od pracodawców zapewnienia, aby pracownicy nie byli narażeni na hałas przekraczający normę narażenia, dlatego tak ważne jest dokonanie oceny ryzyka z tym związanego i profesjonalne podejście do usuwania problemów związanych z hałasem w pracy, aby uzyskać jak najlepsze zabezpieczenie dla siebie i swoich pracowników.

Kontroluj ryzyko

Uzyskaj informacje na temat poziomu hałasu wytwarzanego przez różne modele od producentów i dostawców przed zakupem lub wynajęciem sprzętu. Oceń przydatność zastosowania brzeszczotów redukujących hałas do konkretnego zadania oraz wybierz najcichszy odpowiedni model i ostrze jakie są dostępne.

Poza tym, trzymaj ludzi nieuczestniczących bezpośrednio w wycinaniu lub wierceniu z dala od obszarów nadmiernego hałasu, a tam, gdzie jest to wykonalne, wznieś tymczasowe bariery akustyczne wokół obszarów wycinania i wiercenia, aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozprzestrzenianie się hałasu, jakie generuje cięty Beton B15 . Zapewnij szkolenie i instruktaż na temat wpływu nadmiernego hałasu na słuch, środki kontroli hałasu oraz właściwe użytkowanie i konserwacja ochronników słuchu.

Należy również zapewnić operatorom i pracownikom w pobliżu, którzy muszą znajdować się w obszarach nadmiernego hałasu, ochronniki słuchu wybrane zgodnie z przyjętymi normami związanymi z zarządzanie hałasem w miejscu pracy.

Praca z betonem: co z drganiami?

Drgania przenoszone z urządzeń tnących i wiertniczych mogą powodować uszkodzenie kręgosłupa oraz obwodowych układów nerwowych i naczyniowych. Operatorzy mogą również odczuwać:

  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • problemy żołądkowo-jelitowe.

Drgania dłoni i ramion mogą prowadzić do choroby Raynauda – powodując utratę zmysłu dotyku, ciepła, drętwienia i utraty siły chwytu. Inne efekty mogą obejmować uszkodzenie ścięgien, kości i stawów dłoni, nadgarstków, ramion, łokci i ramion oraz zespół cieśni nadgarstka.

Jak można nie dopuścić do takich zdarzeń?

Kupuj lub wypożycz sprzęt, który nie musi być trzymany lub obsługiwany ręcznie lub wibruje mniej. Sprzęt powinien być dobrze wyważony, możliwie lekki i zdolny do trzymania w dowolnej ręce (i rękach o różnych rozmiarach). Upewnij się, że sprzęt ma pochłaniające wibracje uchwyty lub równomierną powierzchnię na uchwytach, aby rozprowadzić siłę chwytania oraz koniecznie rozważ owinięcie metalowych uchwytów miękkim, elastycznym gumowym otuleniem, aby skutecznie zmniejszyć narażenie na wibracje. Takie proste i niewielkie działania mogą znacznie obniżyć ryzyko związane z pracą z betonem w kontekście wytwarzanych drgań.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *