Dlaczego warto zamawiać plastikowe opakowania do żywności ze sprawdzonych źródeł?

Wiadomości

Opakowania plastikowe powinny spełniać szereg wymogów, które są gwarantem odpowiedniej wytrzymałości i szeroko pojętej jakości. Mowa przecież o produktach codziennego użytku, które mogą służyć do przechowywania żywności, a także do transportu czy magazynowania najróżniejszych towarów. Dlatego też większość z nich musi spełniać określone normy, które są zapisane w przepisach prawnych. 

Atesty na opakowania plastikowe – co to takiego? 

Każdy producent opakowań do żywności (sprawdź ofertę tutaj: https://www.plast-box.com/produkty/branza-spozywcza/) powinien sobie zdawać sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywają specjalistyczne atesty, będące gwarantem odpowiedniej jakości oraz bezpieczeństwa dla środowiska, ludzi czy zwierząt. Bez spełnienia poszczególnych kryteriów, nie może być mowy o dopuszczeniu opakowań do użytku publicznego. Dlaczego jest to aż tak ważne? 

Cóż, przede wszystkim w procesach produkcyjnych wykorzystywane są różne tworzywa sztuczne, które mogą pod wpływem reakcji z niektórymi materiałami zmieniać swój skład. Problem ten jest szczególnie widoczny w kontekście przechowywanej żywności, do której mogą się wówczas dostawać związki rakotwórcze i nie tylko. Skład zmieniać mogą także leki, kosmetyki, węgiel i wiele innych produktów, dlatego właśnie wykorzystuje się atesty. Mowa o specjalistycznym badaniach laboratoryjnych, do których musi się stosować każdy producent opakowań do żywności, leków, kosmetyków itd. Dopiero po spełnieniu wszelkich wymogów, dany produkt może trafić do obiegu. 

Atesty, czyli specjalne dokumenty poświadczające bezpieczeństwo danego opakowania, są wystawiane przez tzw. jednostki certyfikujące. Jeśli ich opinia jest pozytywna, to oznacza, że dany produkt jest bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego. Dlatego też warto kupować opakowania od renomowanych producentów. Pozwala to zweryfikować, czy dana marka rzeczywiście jest autentyczna i czy oferuje właściwą jakość. Poza tym spełnienie przez producenta wspomnianych norm jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa (takiej marce po prostu warto zaufać). 

Co należy wiedzieć o atestach opakowań plastikowych? 

Warto wiedzieć, że producent opakowań do żywności musi poddać swój produkt atestom, to nie są one obligatoryjne w przypadku innych opakowań z tworzyw sztucznych. Fakt faktem, taka informacja jest jednak kluczowa z perspektywy klienta, który wie, że ma do czynienia z opakowaniem bezpiecznym i nieszkodliwym. Wśród wielu certyfikatów poświadczających jakość opakowań, warto wymienić m.in. ISO, czyli atest, który poświadcza, że dana firma tworzy opakowania bezpieczne dla zdrowia i gwarantujące najwyższą jakość wykonania.

Innym atestem jest PZH, czyli dokument, który wydaje Państwowy Zakład Higieny. Jeśli opakowanie posiada taki certyfikat, to oznacza, że zostało ono przebadane pod kątem jakości i właściwości chemicznych. Dobrze też, jeśli opakowanie plastikowe spełnia wymogi ustanowione przez Parlament Europejski. 

Zakup niesprawdzonych opakowań np. do żywności, może skutkować zmianą smaku spożywanego produktu oraz jego składu (mogą przenikać do środka szkodliwe substancje chemiczne). W skrajnych sytuacjach pokarm może być zupełnie niezdatny do spożycia. Innymi konsekwencjami takiego wyboru są odbarwienia opakowań czy problemy z recyklingiem.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *