PIT w 2019 roku – jakie zmiany?

calculator-723925_1280

Rozliczanie podatków w 2019 roku nieco się różni od tego, jak robiliśmy to w latach ubiegłych. Warto poznać wszystkie zmiany w PIT-ach, aby nie przeoczyć ważnych terminów i wypełnić zgodnie z przepisami wszystkie formalności. W tym roku pod wieloma względami rozliczanie deklaracji podatkowych jest łatwiejsze.

Podatnicy w 2019 roku muszą pilnować przede wszystkim terminów. Do końca stycznia należało rozliczyć PIT-28, natomiast wszystkie inne dokumenty podatkowe należy złożyć do końca kwietnia 2019 roku. Warto o tych terminach pamiętać i nie zostawiać składania deklaracji podatkowych na ostatnią chwilę, gdyż może okazać się, że nie zdążymy i trzeba będzie tłumaczyć się urzędowi skarbowego, a przy tym także płacić kary za zwłokę czy ponosić inne konsekwencje finansowe. Jeśli planujemy składanie formularzy online, zróbmy to wcześniej. Wiele osób zapewne będzie czekało do ostatniego dnia, co może spowodować, że system będzie mocno obciążony i mniej wydajny.

Urzędnicy wypełnili PIT-y za podatników

W 2019 roku nowością jest system Twój e-PIT, który został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Jest to dostępna w internecie deklaracja podatkowa, która jest już wstępnie wypełniona wraz z niektórymi ulgami. Podatnicy mogą się po prostu pod nią podpisać lub odesłać. Warto jednak pamiętać, że deklaracja nie uwzględnia niektórych ulg podatkowych, więc trzeba będzie wypełnić je ręcznie. Urzędnicy nie mają bowiem aż takiej wiedzy na temat tego, z jakich odliczeń w danym roku konkretny podatnik może skorzystać. Takie gotowe deklaracje są jednak sporym ułatwieniem dla podatników, którzy mają mniej problemów z wypełnianiem PIT-ów i składają je o wiele szybciej. A im szybciej złożymy dokumenty, tym szybciej możemy liczyć na zwrot podatku. Jedną ze zmian w tym roku jest też wyższa kwota wolna od podatku. W rozliczeniach za 2018 rok wynosiła ona 6001 zł, natomiast w tym roku jest to kwota 8001 zł. Dzięki temu podatnicy oddadzą urzędowi skarbowemu nieco mniej niż w latach ubiegłych.

Warto korzystać z wirtualnych deklaracji

Jeśli chcemy sprawnie i szybko wypełnić PIT 2019, warto skorzystać z deklaracji wypełnianych w internecie. Wirtualne deklaracje podatkowe są zdecydowanie wygodniejsze i łatwiejsze w wypełnianiu niż standardowe PIT-y wypełniane na tradycyjnych, papierowych formularzach. Co więcej, są one mniej obarczone ryzykiem błędu, gdyż program większość kwestii liczy sam na podstawie wpisanych danych. Można więc mieć pewność, że nie ma w deklaracji żadnych błędów, a co za tym idzie – nie będzie konieczności składania żadnych korekt czy innych dodatkowych dokumentów. Składanie wirtualnych deklaracji przyspiesza również zwrot podatku – podatnicy rozliczający się online dostają zwroty na konto o wiele szybciej niż osoby, które wybierają tradycyjne wersje formularzy, które trzeba wysłać pocztą czy złożyć w okienku w urzędzie skarbowym.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *