Pellet dębowy – dlaczego to dobra opcja?

10Wielu z nas posiada w swoich domach i gospodarstwach kotły opalane pelletem drzewnym. Czy jest to ekologiczne? Nazwa paliwa może być w tym przypadku myląca. Do jego produkcji nie stosuje się bowiem drewna, ale jego odpadów, takich jak wióry i trociny. Jednocześnie zachowuje ono dobrą wartość opałową drewna, dobrze więc się spala. Nie wytwarza przy tym dużej ilości dwutlenku węgla ani popiołu. Z powodzeniem może być stosowany do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak i dużych budynków. Można też spalać go w kominkach. Zanim paliwo znajdzie się w naszych kotłowniach powinno być odpowiednio przechowywane.  Ważne jest, aby było to suche pomieszczenie, żeby pellet nie stał się wilgotny, bo taki nie będzie się dobrze spalał.

Pellet – z jakiego drzewa

Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu drzewnego. Może on być wytwarzany z drzew liściastych oraz iglastych. Wybierając jego rodzaj powinno się wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość  ogrzewanej powierzchni oraz tak zwaną kaloryczność paliwa. Należy też oczywiście wybierać materiały o dobrej jakości, nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Zarówno pellet z drzew liściastych, jak i iglastych ma swoje zalety. Pellet wyprodukowany z drzew iglastych, na przykład sosnowy szybciej się rozpala. Paliwo z drzew liściastych, na przykład z dębu spala się o wiele dłużej. Produkcja pelletu dębowego jest trudniejsza niż na przykład sosnowego. Zapewne dlatego najczęściej oferuje się pellet dębowy z domieszką innego rodzaju drewna, na przykład buka. Może to obniżyć jego jakość i wartość energetyczną. Kupując ten rodzaj paliwa powinno się zwrócić szczególna uwagę na zawartość właśnie trocin dębowych. Im więcej ich w składzie, tym lepiej. Świadczy to o jakości pelletu dębowego. Jak to szybko ocenić? Jeszcze przed zakupem należy zwrócić uwagę na jego kolor. Powinien być jednolity, bez żadnych przebarwień. Jeśli zawiera dużo drewna dębowego, powinien mieć ciemniejszy odcień. Po otwarciu opakowania pellet dębowy uwalnia bardzo przyjemny zapach. Jedną z jego właściwości jest niewielka wilgotność, co znacznie ułatwia spalanie. Po spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu. Zawiera też niewiele żywicy. Ułatwia to czyszczenie pieca. Popiół można również wykorzystać – na przykład jako nawóz w przydomowym ogródku. Pellet z drewna dębowego ma większą gęstość od paliwa z drzew iglastych. Ma to istotny wpływ na kaloryczność. Im większa gęstość, tym wyższa wartość opałowa. Pellety z drzew liściastych, w tym dębowe są też zdecydowanie tańsze od materiałów z drzew iglastych. Na rynku dostępne są również pellety mieszane, które składają się z obu rodzajów drewna – z drzew liściastych oraz iglastych. Wybór kotłów na pellet zdecydowanie się opłaca. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Dobrym wyborem jest również palenie w nich pelletem dębowym.

Polecamy:
- Ile kosztują drukarki fiskalne online?
- Reklamowe świece z nadrukiem – dlaczego warto?
- Naklejki na produkty – jak wybrać odpowiednią drukarnie naklejek?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *