Oprogramowanie magazynu – jak dobrać rozwiązanie obsługi dla Twojej firmy?

pexels-tiger-lily-4487365Procesy magazynowe są integralną częścią prowadzenia udanej działalności hurtowej i dystrybucyjnej. Dotyczy to operacji magazynowych każdej wielkości, jednak w zależności od charakteru produktu i dostępnych zasobów istnieją różne sposoby, w jakie firma może skonfigurować swoją strukturę magazynową.

Pierwszym krokiem w planowaniu i optymalizacji magazynu jest określenie, który styl kompletacji jest najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy i które oprogramowanie do inwentaryzacji magazynu będzie go obsługiwać. Po określeniu stylu kompletacji będziesz mógł zaprojektować układ magazynu pod kątem konfiguracji korytarzy oraz lokalizacji pojemników i półek. Rodzaj stylu kompletacji i układ magazynu będzie częściowo zależny od rodzaju sprzedawanych produktów, a zatem optymalizacja magazynu zależy również od tego, jaki sprzęt jest niezbędny do zarządzania produktem.

Rozważania obejmują to:

  • jaki rodzaj regałów zainstalować i ile poziomów,

  • ile stanowisk ustawić do odbioru, pakowania i wysyłki,

  • jakie ciężkie maszyny są potrzebne do przemieszczania zapasów (np. wózki widłowe).

Właściwe planowanie magazynu jest niezbędne do maksymalizacji procesu kompletacji, pakowania i wysyłki, a układ magazynu będzie miał bezpośredni wpływ na przepływ ruchu i produktywność.

Niezależnie od tego, czy chcesz otworzyć nowy magazyn, czy zoptymalizować istniejące lokalizacje, pierwszą rzeczą do rozważenia jest proces kompletacji. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych stylów kompletacji.

Kompletacja indywidualna/dyskretna

Pojedyncze lub dyskretne komisjonowanie jest powszechnie spotykane w mniejszych magazynach z niskimi wolumenami zamówień i niewielką liczbą jednostek SKU. W tej sytuacji pojedynczy pracownik pobierze całe zamówienie, po jednej linii na raz, zanim przejdzie do pobrania następnego zamówienia. Chociaż dyskretna kompletacja jest jedną z najmniej wydajnych, ponieważ wymaga znacznych podróży po magazynie, pozwala na szybką realizację zamówień w przypadku niewielkiej liczby zamówień i umożliwia firmom łatwe śledzenie dokładności kompletacji zamówień.

Większość dyskretnych procesów kompletacji obejmuje dokumenty odbioru w formie papierowej, a zamówienia nie są planowane, ale można je odebrać o dowolnej porze dnia. Przedmioty są zwykle pakowane do odpowiedniego kontenera wysyłkowego podczas procesu kompletacji. Ten typ kompletacji nie wymaga zaawansowanego oprogramowania do inwentaryzacji magazynu.

Kompletacja partii/skonsolidowana

Kompletacja wsadowa jest czasami określana jako kompletacja skonsolidowana lub kompletacja wielu zamówień i sprawdza się najlepiej w przypadku firm o dużej wielkości sprzedaży i dużej liczbie SKU. Kompletacja wsadowa umożliwia osobie zbierającej zamówienia pobranie tego samego SKU dla wielu zamówień, co skraca czas podróży po magazynie. Gdy pracownik wybierze ten sam SKU dla wielu zamówień, artykuły są przenoszone z powrotem do stanowiska pakowania, gdzie są sortowane według zamówienia, pakowane i wysyłane. Używanie skanerów kodów kreskowych do skanowania weryfikacyjnego podczas pakowania każdego zamówienia pomaga upewnić się, że pracownicy wybiorą właściwe produkty podczas procesu kompletacji.

- Jak być dobrym kelnerem?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *