Oplątwy – Wymagania pokarmowe

ren-ran-Jy6luiLBsrk-unsplashJeśli marzy się Tobie egzotyczny ogród w czterech ścianach, to nic trudnego. W sklepach ogrodniczych można dziś znaleźć ogromny wybór roślin z różnych stron świata, które doskonale radzą sobie w naszych wnętrzach. Wśród roślin, które warto mieć u siebie w domu, gdyż są wyjątkowo efektowne, warto wyróżnić niezwykłe oplątwy.

Rośliny egzotyczne pozwalają na stworzenie w domu pięknej, zielonej dżungli, która z każdym rokiem będzie się rozrastała. Nawet, jeśli początkowo rośliny nie prezentują się okazale, z czasem stają się coraz większe, bardziej rozłożyste i piękne. Jeśli chcesz mieć taki ogród w swoim domu, nie czekaj i od razu zabierz się za poszukiwania odpowiednich roślin. Egzotyczne oplątwy to doskonała propozycja dla osób, które szukają roślin łączących w sobie niezwykłe piękno z niezbyt wygórowanymi wymaganiami, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Nie wszyscy miłośnicy roślin mają bowiem na tyle dużo czasu, by poświęcać swoim roślinom wiele godzin.

Jakie wymagania ma oplątwa?

Oplątwy w warunkach naturalnych nie rosną w ziemi, ale na przykład na drzewach. Należą bowiem do rodzaju epifitów, czyli roślin, które do życia nie potrzebują gleby, a więc nie wykształcają rozbudowanego systemu korzeniowego. Jednak, wbrew pozorom, nie są wcale pasożytami i nie pobierają składników pokarmowych z drzew, które zasiedlają, a przede wszystkim z wody deszczowej i z powietrza. Mają rozbudowane, długie, charakterystyczne liście, tworzące bardzo efektowne rozety. To one zajmują się wchłanianiem wody i składników pokarmowych, przez co można uznać, że w dużym stopniu przejęły rolę korzeni. Oplątwa nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o podlewanie czy dostarczanie składników pokarmowych. Potrzebuje przede wszystkim nasłonecznionego miejsca, a także dosyć dużej wilgotności powietrza. Warto zraszać ją za pomocą zraszacza dwa razy w tygodniu, dzięki czemu liście będą miały stały dostęp do wody. Raz na miesiąc dobrze jest umieścić oplątwę w naczyniu z wodą. Wtedy może wchłonąć tyle wilgoci, ile potrzebuje. Nie powinna jednak przebywać w wodzie zbyt długo, gdyż może to doprowadzić do gnicia jej efektownych liści.

Nawóz raz na jakiś czas

Aby oplątwa dobrze rosła i świetnie się prezentowała przez długie lata, warto regularnie dodawać do wody nawozu do kwiatów kwitnących. Powinno być go jednak niezbyt dużo – roślina i tak doskonale przyswoi te niewielkie ilości. Jeśli chcesz mieć pewność, że oplątwa będzie świetnie się sprawdzała jako roślina zielona i ozdoba wnętrza, warto kupować ją w sprawdzonych sklepach ogrodniczych oraz u producentów roślin egzotycznych. Zwracajmy uwagę na wszystkie liście, czy nie pojawiają się na nich żadne uszkodzenia czy przebarwienia. Im dokładniej wybierzemy roślinę, tym większą możemy mieć pewność, że będzie przez długi czas piękną dekoracją, przyciągającą spojrzenia i podkreślającą niezwykły charakter naszego domu lub mieszkania.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *