Opis zawodu: architekt wnętrz

Portfolio_SCLR_HDR_designer_3015

Zawód architekta wnętrz zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Na portalach pracy co raz częściej możemy spotkać ogłoszenia, w których pracodawcy poszukują profesjonalnych architektów wnętrz. Co ciekawe, bardzo dużo ofert pochodzi od zagranicznych pracodawców, którzy właśnie w Polsce szukają zawodowców w tej dziedzinie. Na czym polega ten fach? I jak zostać architektem wnętrz?

Podwaliny architektury wnętrz

Na przestrzeni wielu setek lat, wyobrażenie o wnętrzach i ich zagospodarowaniu zmieniało się pod wpływem mniej lub bardziej istotnych wydarzeń. Różne formy mebli, stołów, sof, ław, półek a także dekoracji i innych elementy zdobniczych pomieszczeń od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Pełniły rolę nie tylko funkcjonalną ale miały również na celu nadanie wnętrzu pewnego określonego charakteru, stylu. Na podstawie wnętrza jesteśmy bowiem powiedzieć wiele o jego użytkownikach. Wiedziano o tym dawniej, wiemy o tym także i dziś.

Architektura to pojecie bardzo ogólne. Architekci zajmowali się niegdyś kompleksowym projektowaniem budynków, ale także byli odpowiedzialni za jego budowę i wszystko to co z budową związane, z zatrudnianiem i kontrolowaniem pracowników włącznie. Jak każdy duży obszar roboczy, także i architektura została podzielona na mniejsze sekcje – tak zwane specjalizacje. Jedną z takich wąskich dziedzin jest właśnie architektura wnętrz.

Wizja architekta a funkcjonalność

Architekt wnętrz jest w duże mierze artystą podchodzącym do projektów z indywidualnym postrzeganiem rzeczywistości. Jego prace najczęściej mają specyficzny styl. To właśnie dzięki niemu rozpoznajemy prace najsławniejszych architektów. Artyści innych dziedzin plastycznych w dużej mierze mogą tworzyć prace swobodnie, bez zamysłu co z daną rzeźbą, obrazem lub innym wytworem ich pracy będzie się dalej działo. Na barkach architekta wnętrz spoczywa jednak pewna odpowiedzialność za wykonywany projekt. Odpowiedzialność, która nakazuje mu stworzyć wnętrze spójne z myślą zleceniodawcy oraz z jego własnym wysublimowanym stylem, który napędzać będzie jego pracę. To nie wszystko. Projekt danego wnętrza oprócz tego, że musi podobać się inwestorowi i architektowi musi jeszcze spełniać odpowiednie funkcje wynikające z charakteru danego pomieszczenia. Innymi słowy, projektowany fotel musi być unikatowy, niebanalny, dopasowany do stylu pokoju ale musi być również wygodny ponieważ nie jest wyłącznie ozdobą. Jest również meblem użytkowym. Na tym polega trudność pracy architekta wnętrz. Musi posiadać sztukę łączenia własnych pasji i finezji z funkcjonalizmem, którym obdarzy wykonywany projekt.

Polski styl

Praca Polskich architektów jest doceniana w Europie i na świecie co można zauważyć na różnego rodzaju wystawach organizowanych przez uznane instytucje. Szczególnie nasze projekty przypadają do gustu sąsiadom za zachodniej granicy, którzy upodobali sobie nasze wyjątkowe i osobliwe podejście do realizacji przedsięwzięć. Nasze projekty cechują się lekkością, przestronnością oraz humorem. Przeplatają się często z naszym słowiańskim folklorem, który szczególnie upodobali sobie zagraniczny inwestorzy. To dobry znak na przyszłość dla Polskiego rynku architektów wnętrz.

Jak wygląda nauka architektury?

Jak wspomniano wcześniej, projektowanie wnętrz jest wąska specjalizacją dziedziny nadrzędnej którą jest architektura. Dlatego też student tej specjalizacji musi poznać kompleksowo całą dziedzinę aby móc potem podążać jedną ścieżką kariery. Studentów architektury naucza się przede wszystkim projektowania ogólnego (mebli, mniejszych obiektów budowlanych, form zdobniczych itp.). Przyszli architekci poznają również dziedziny sztuki takie jak rysunek, rzeźbiarstwo i malarstwo. Naucza się ich także podstaw fotografiki oraz grafiki komputerowej. Architektura jest przedmiotem bardzo rozbudowanym i jej nauka zabiera studentom wiele czasu dlatego też znakomitą część czasu uczeń spędza ucząc się i praktykują w domu i w terenie.

Dodatkowym obciążeniem dla studenta architektury są koszty związane z przygotowaniem własnego warsztatu pracy w skład którego wchodzą najczęściej przyrządy do wykonywania pierwszych rzeźb, obrazów, szkiców (dłuta, sztalugi, pędzle, papier, materiały do obróbki). Artysta musi również wydzielić sobie osobne pomieszczenie pracy, w którym jak łatwo się domyślić czysto zawsze nie będzie. Są to czynniki, które niestety determinują dużą część mniej zamożnych osób.

Kariera architekta

Dobry architekt wnętrz to przede wszystkim osoba otwarta dla innych ludzi. Musi cechować się energią, poczuciem estetyki i pracowitością. Architekt wnętrz musi mieć również świadomość, że będzie wykonywać projekty dla osobliwych zleceniodawców, którzy mogą zażyczyć sobie projekt niepasujący do wyobrażeń architekta. Dlatego też należy być elastycznym podczas pracy aby dopasować się do wyobrażeń klientów mających odmienne poczucie estetyki od nas samych.

Architekt wnętrz może pracować samodzielnie jako freelancer, może również być zatrudnionym w większej agencji projektowej. Może również być wykładowcą i nauczać sztuki architektury nowych studentów. Jakąkolwiek drogę wybierzesz, masz dużą szansę na ciekawy i dobrze płatny zawód, dający również wiele satysfakcji.

Słowa podziękowania.

Pomoc w przygotowaniu niniejszego poradnika uzyskano dzięki portalowi archiweb.pl, na którym można zobaczyć również ciekawe prace np. projekty w których wykorzystano cegłę we wnętrzach – warto zobaczyć.

W artykule wykorzystano materiały pochodzące ze strony naszepokoje24.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Opis zawodu: architekt wnętrz

  1. Robert Kasprzycki
    21 kwietnia 2017 at 09:24

    Zgadzam się z autorem artykułu. Praca w tym zawodzie daje masę satysfakcji no i pieniędzy przy okazji :D
    Ja korzystam z materiałów różnych firm, sklep Koziol Polska, Medival Accesory, NiceHome i inne. Nie zamykam się tylko na jeden styl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *