Okiem pracownika: “Lepsze zlecenie niż nic…”

W małym miasteczku znalezienie pracy zwykle porównywalne jest z cudem. Większe zakłady pracy mogą pozwolić sobie na zatrudnianie pracowników na swoich własnych warunkach. Ludzie cieszą się, że mają jakąkolwiek pracę na miejscu, nie muszą dojeżdżać po 20km do większego miasta. Jedna z większych piekarni w okolicy Jeleniej Góry poszukiwała pracowników do pakowania towaru. Godziny wykonywania pracy wypadały w nocy w związku z tym od razu na wstępie rozmowy szefowa informowała, że na początku umowy nie będzie, po miesiącu jak się sprawdzi to może zlecenie. Młoda dziewczyna, która szukała pracy od kilku miesięcy i wyboru nie miała zgodziła się na stawkę najniższą z możliwych 5zł/h.

Po kilku tygodniach pracy okazało się, że na umowę będzie musiała jeszcze poczekać. W piekarni pracowało ok. 50 osób, z tego umowę na czas nieokreślony miał tylko jeden piekarz i Pani z działu handlowego, kilka osób miało umowę zlecenie. Cała reszta pracowała zupełnie na czarno. Właściciel jeździ najnowszym modelem mercedesa, ma piękną willę. Ogromna sieć dystrybucji, setki odbiorców, a formalnie pracuje w piekarni 10 osób. Jak to możliwe, że nikt się nie skarży, nie ma kontroli, wszyscy akceptują taką sytuację i nikt nic nie mówi. Kilka lat temu zdarzył się wypadek , wybuchł mały pożar i poparzył się jeden z pomocników. Nie był ubezpieczony. Właściciel w ramach rekompensaty wypłacił mu 1000zł i pozwolił po jakimś czasie wrócić do pracy.

Chłopak milczał bo w domu bieda aż piszczy. Wszyscy wiedzą jak jest, nikt się nie postawi. Bogaty dyktuje warunki i wykorzystuję swoją pozycję. A jak się komuś nie podoba niech idzie, na jego miejsce przyjdzie następny i będzie szczęśliwy, że ma jakąkolwiek pracę. Im mniejsza i biedniejsza miejscowość tym większa możliwość wykorzystania ludzi. Niestety ten kto ma kasę ten rządzi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *