Jak odmienić ogród, aby stał się przydomową oazą spokoju?

ignacio-correia-1_yycyomt6g-unsplash

Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby ożywić przestrzeń ogrodową, nadając jej niepowtarzalny wyglądu. Jeśli do tej pory traktowaliśmy podwórko jako pewien rodzaj przestrzeni nieużytkowanej, to w tym roku warto to odmienić. Wystarczy zaledwie kilka zmian przestrzennych i nieco zakupionych dodatków, aby ogród stał się przydomową oazą spokoju. Tak urządzona przestrzeń zewnętrzna będzie strefą relaksu po pracy i znakomitym miejscem do spotkań z przyjaciółmi. Od czego warto zacząć?

Postaw na mocny akcent i uzupełnij resztę przestrzeni

Ogród musi mieć swój punkt centralny, który przyciąga oko i stanowi o oryginalności przydomowej przestrzeni. W przypadku niewielkich ogrodów na posesjach, tego typu elementem może być użyteczna balia z podgrzewaną opałem wodą lub zabudowana sauna dla kilku osób. Tańszą alternatywą jest zestaw huśtawek, rozkładany basen na letnią porę, czy pokaźne palenisko. Dzieci z kolei ucieszą się z trampoliny, mini boiska do gry w badmintona czy rozwieszanych hamaków. Główne zagospodarowanie ogrodu będzie najbardziej kosztowne, ale wydatki możemy skutecznie dawkować. Przydać się może pożyczka na raty, dzięki której zrealizujemy swoje marzenia o przydomowym, klimatycznym miejscu. Jak jeszcze można odmienić przestrzeń ogrodową?

Uzupełnij ogród kwiecistymi rabatkami

Nigdy mało kwiatów, szczególnie w ogrodzie. To one nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu. Są one nie tylko elementem upiększającym przestrzeń zewnętrzną, ale stanowią także element mini ekosystemu. Kwiaty będą mogły być spożytkowane przez pożyteczne owady, zaś ptaki chętnie zaczną odżywiać się latającymi muszkami. Wprowadzając elementy rabatkowe uzupełniamy przestrzeń z pożytkiem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Poza tym ładne sadzonki będą cieszyć oko i wzrastać wraz z coraz cieplejszymi dniami. Śpiew ptaków i lekki wiatr, który szeleści liśćmi, jest z pewnością czynnikiem relaksującym i wprowadzającym pożądany spokój do ogrodu. A tego wielu osobom po prostu potrzeba!

Wyrzuć to, co przeszkadza i jest niepotrzebne

Tworzenie odpowiedniego klimatu w ogrodzie nie może obyć się bez generalnych porządków na posesji. Po każdym sezonie w ogrodzie znajduje się mnóstwo liści, pozostałości kwiatów, igiełek drzewnych i innych elementów organicznych. Nie bójmy się eksperymentować i zmieniać przestrzeń tak, jak tylko tego chcemy. Najlepszą porą na porządki ogrodowe jest przełom zimy i wiosny. W ostateczności możemy się zabrać za wiosenne porządki w ogrodzie w połowie kwietnia. Wówczas temperatura znacznie się podnosi i normuje, przez co przymrozki zdarzają się już o wiele rzadziej. Zaplanujmy wygląd ogrodu przed rozpoczęciem prac. Zastanówmy się, jakie rośliny chcielibyśmy widzieć, a które są zbyt czasochłonne w pielęgnacji. Postawmy na mocne akcenty i obudujmy ich obecność różnorodnymi dodatkami. Koszty zawsze można rozłożyć w czasie, czego dowodem jest korzystna pożyczka na raty. Pomoże ona odciążyć domowe wydatki i przygotować ogrodową przestrzeń tak, jak byśmy tylko tego chcieli.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *