Od transformatora po wyłącznik – na czym polega praca elektryka?

electrician-1696757_960_720Elektrycy instalują i utrzymują energię elektryczną, komunikację, oświetlenie i systemy sterowania w domach, firmach i fabrykach.

Elektryk – jakie są jego obowiązki?

Elektrycy zazwyczaj wykonują następujące czynności:

  • Czytają plany lub diagramy techniczne

  • Instalują i konserwują okablowanie, sterowanie i systemy oświetleniowe

  • Sprawdzają elementy elektryczne, takie jak transformatory i wyłączniki

  • Identyfikują problemy elektryczne za pomocą różnych urządzeń testujących

  • Naprawiają lub wymieniają okablowanie, wyposażenie lub osprzęt za pomocą narzędzi ręcznych i elektronarzędzi

  • Postępują zgodnie z krajowymi i lokalnymi przepisami budowlanymi

  • Szkolą pracowników w zakresie instalowania, konserwacji lub naprawy instalacji elektrycznej lub sprzętu

Prawie każdy budynek ma system zasilania elektrycznego, łączności, oświetlenia i sterowania, który jest instalowany podczas budowy i utrzymywany po tym czasie. Systemy te zasilają światła, urządzenia i sprzęt, dzięki którym życie i praca ludzi stają się łatwiejsze i wygodniejsze – bez względu na to czy jest to Gdynia, Rumia czy jeszcze inne miejsce na mapie świata.

Instalacja systemów elektrycznych w nowo wybudowanych budynkach jest mniej skomplikowana niż konserwacja urządzeń w istniejących budynkach – każdy elektryk wykonujący serwis to potwierdzi. Dzieje się tak, ponieważ okablowanie elektryczne jest łatwiej dostępne podczas budowy. Ponadto konserwacja sprzętu i systemów obejmuje identyfikację problemów i naprawę uszkodzonego sprzętu, który czasami jest trudny do osiągnięcia. Prace konserwacyjne i serwis mogą obejmować naprawianie lub wymianę części, opraw oświetleniowych, systemów sterowania, silników i innych typów urządzeń elektrycznych, a usługi widoczne na http://www.elektryk-serwis24.pl idealnie to obrazują.

Środowisko pracy elektryka

mean well hlgElektrycy pracują w pomieszczeniach i na zewnątrz, w domach, firmach, fabrykach i na budowach. Ponieważ elektrycy muszą podróżować na różne stanowiska, często wymagany jest dojazd lokalny lub długodystansowy.

W miejscu pracy czasami pracują w ciasnych przestrzeniach, a stała pozycja i klęczenie mogą być męczące. Ci, którzy pracują w fabrykach, często podlegają hałaśliwym maszynom. W związku z tym należy stosować ochronę słuchu, aby chronić pracowników przed nadmiernym hałasem.

Wielu elektryków pracuje samotnie, ale czasami współpracują z innymi. W większych firmach elektrycy częściej pracują jako część załogi; mogą kierować pomocników i uczniów do wykonywania pracy.

Urazy i choroby

Elektrycy mają wyższy odsetek urazów i chorób niż średnia krajowa. Chociaż niewiele wypadków jest potencjalnie śmiertelnych, do typowych obrażeń należą wstrząsy elektryczne, upadki, oparzenia i inne drobne obrażenia. Pracownicy muszą zatem nosić odzież ochronną i okulary ochronne, aby zmniejszyć to ryzyko.

Harmonogramy pracy

Prawie wszyscy elektrycy pracują w pełnym wymiarze godzin, co może obejmować wieczory i weekendy. Harmonogramy prac mogą się jednak zmieniać w czasie niepogody. Podczas planowej konserwacji lub na placach budowy elektrycy mogą oczekiwać pracy w godzinach nadliczbowych.


Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *