Nóż do wszystkiego: czy istnieje coś takiego?

knife-196506_960_720Nóż jest jednym z najważniejszych narzędzi do użytku w obszarze dzikiej przyrody, czy to w buszu, czy do survivalu.

Może być używany do cięcia i rzeźbienia drewna, czyli do wykorzystania przy:

  • schronach
  • palikach
  • pułapkach
  • włóczniach
  • laskach itp.

Może być istotnym narzędziem przy rozpalaniu ognia, od cięcia i rozłupywania drewna, po wykonywanie tarciowych wierteł przeciwpożarowych, pałeczek, itp. Co więcej noże bushcraftowe służą do czyszczenia, skórowania zwierząt lub ryb, do cięcia liny lub powrozów itp. Nóż może być również używany jako broń do samoobrony.

Wraz z młotkiem i siekierą nóż był jednym z pierwszych narzędzi używanych przez wczesnych ludzi. Prehistoryczne noże były wykonane ze skał (takich jak krzemień lub obsydian), kości, muszli lub drewna. Kiedy ludzie zaczęli ćwiczyć metalurgię, zaczęto wytwarzać noże z miedzi, potem z żelaza i stali.

Przy wyborze noża zastanów się nad środowiskiem, w którym najczęściej się znajdujesz i nas potencjalnym zastosowaniem noża. Czynniki te określą typ noża, który będzie najlepiej dostosowany do Twoich celów. Ten artykuł skupia się na nożach ogólnego przeznaczenia, które nadają się do wykorzystania w dziczy lub buszu, głównie w przetwórstwie drewna i żywności.

Idealnie byłoby, gdybyśmy potrzebowalibyśmy tylko jednego narzędzia do wszystkich naszych celów. Gdyby ten jeden nóż był w stanie pokroić małe gałązki, przetworzyć je na mniejsze odcinki, rozdzielić je, a następnie jeszcze pozwolić na to, by móc wyrzeźbić ładną małą łyżeczkę. Niektórzy ludzie szukają ostatecznego noża bushcdafrowego bądź survivalowego, który może wykonać wszystkie te zadania (inni szukają tylko największego, najostrzejszego noża, jaki tylko mogą znaleźć). Ale ostatecznie zazwyczaj kończą z dużym nożem, który jest wciąż zbyt mały, aby pokroić gałęzie drzewa, a jednak jest zbyt duży, aby wykonać jakąkolwiek drobną rzeźbę. Zamiast tego najlepiej jest użyć topora w większych pracach, małej składanej piły do szybkiego cięcia mniejszych kawałków drewna oraz średniego rozmiaru noża do rzeźbienia w drewnie, obrabiania żywności i ogólnych prac użytkowych. W ten sposób masz dobre narzędzie do siekania, przy jednoczesnym zachowaniu noża do innych działań.

Rodzaje noży

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów noży do wielu różnych celów, takich jak:

  • noże filetowe do czyszczenia ryb
  • noże myśliwskie przeznaczone do skórowania zwierząt
  • noże do użytku ogólnego
  • noże rzeźbiarskie do obróbki drewna
  • noże do nurkowania

W przypadku ogólnego użytkowania w dziczy istnieją pewne typy noży, które są bardziej odpowiednie niż inne, a niektóre są po prostu niepraktyczne. Większość uniwersalnych noży narzędziowych nadaje się do różnych prac – jeśli ich ostrze jest proste i zakrzywione w górę w kierunku końcówki. Długość rękojeści wynosi również około 4-5 cm długości, co sprawia, że jest to dobrze wyważony nóż, który można łatwo trzymać w dłoni, w różnych uchwytach, i może być używany do rzeźbienia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *