Nowa praca – o co zapytać pracodawcę?

Corporate businessmen shaking hands

Moment, w którym dostałeś pracę, o którą się ubiegałeś, ale jeszcze nie zacząłeś pracować to czas, aby dowiedzieć się wszystkiego o nowym stanowisku. Zmiana pracy to przede wszystkim duże wyzwanie, obowiązki, ale i możliwość zawodowego rozwoju. O co zatem powinniśmy zapytać pracodawcę?

Co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę?

Gdy zostałeś przyjęty do pracy, warto zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za Twoje stanowisko lub bezpośrednio do pracodawcy, którzy udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji. Z pewnością pomogą także ze wszelkimi formalności. Przed rozpoczęciem swojego pierwszego dnia w pracy warto zadać pracodawcy wszystkie pytania, które Cię nurtują. Oto kilka kwestii, które musisz poruszyć:

  • Kiedy dokładnie zaczynasz pracę? Gdy temat ten nie został poruszony na rozmowie kwalifikacyjnej, upewnij się, co do daty i godziny, a także miejsca, w którym musisz się stawić. Możesz również dowiedzieć się, jak będzie wyglądać Twój pierwszy dzień w pracy. Odpowiednio się do niego przygotujesz.
  • Upewnij się, jakie są warunki umowy. Ten temat został z pewnością poruszony na rozmowie kwalifikacyjnej. To jednak moment, aby sprawdzić, czy nic w tej kwestii się nie zmieniło. Mowa o wynagrodzeniu, składkach, godzinach i dniach pracy, czy benefitach pracowniczych.
  • Uzyskaj informację, czy będziesz uczestniczył w szkoleniach lub kursach, które przygotują Cię do stanowiska i obowiązków. Miej na uwadze, że musisz przejść szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Badania lekarskie z medycyny pracy – gdzie oraz w jakim terminie powinieneś je wykonać.
  • Co potrzebujesz zabrać ze sobą w pierwszych dniach? Mowa o dokumentach, świadectwach pracy lub certyfikatach w celu podpisania umowy.

Wyjazd do pracy za granicę

Jeśli decydujemy się, aby nasze nowe zatrudnienie to była praca za granicą, wówczas pytań pojawia się o wiele więcej. Gdy rozmawiamy z pracodawcą lub docieramy na miejsce, okazuje się, że dużą ilość informacji nie została poruszona lub potwierdzona. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest skontaktowanie się z pośrednikiem pracy lub pracodawcą w celu zebrania wszystkich wiadomości przed rozpoczęciem zatrudnienia. Gdy już zdecydowałeś się na podjęcie pracy, przed wyjazdem zapytaj o:

  • Zakwaterowanie i miejsce zamieszkania

Dowiedz się, czy masz zapewnione mieszkanie lub pokój, a także sposób zapłaty za czynsz, np. czy musimy płacić sami, czy zostanie to potrącone z naszej pensji. W wielu ofertach pracodawcy umożliwiają taką opcję. Niekiedy jednak sami musimy znaleźć zakwaterowanie i je opłacić.

  • Transport do pracy i z pracy

Sprawdź, czy dojazd do pracy i z pracy zapewnia pracodawca. W innym przypadku będziemy zmuszeni samodzielnie go zorganizować (uzyskaj informacje, czy należy Ci się za to zwrot kosztów).

  • Umowa

Przed samym wyjazdem musisz zapytać o warunki umowy. Przede wszystkim dowiedz się, jak będziesz pracować: godziny i dni w tygodniu, miejsce zatrudnienia oraz czy potrzebujesz stroju lub sprzętu roboczego. Oczywiście kluczową kwestią jest wynagrodzenie (ustal, czy wypłatę dostaniesz po każdym tygodniu, czy dopiero po miesiącu). Zapytaj o urlop, a także czy będziesz musiał założyć konto walutowe. Weź ze sobą odpowiednie dokumenty, które pozwolą Ci nie tylko podpisać umowę, ale będą konieczne na co dzień, np. karta płatnicza, karta EKUZ, prawo jazdy czy dowód osobisty.

Znalezienie odpowiedniej pracy za granicą jest dużym wyzwaniem. Musisz szukać odpowiednich ofert, które będą najkorzystniejsze. Znajdziesz je na wielu portalach, które oferują taką usługę. Pomóc Ci mogą aktualne ogłoszenia o pracę pracujwunii.pl. To serwis z rzetelną i pełną informacją o zatrudnieniu, jak i pracodawcach.

źródło zdjęcia: freepik.com

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *