Nosisz naturalne futro? Warto to wiedzieć!

art-1867706_960_720Mówienie o futrze – skórach zwierząt używanych do ubierania się, używanych do elementów takich jak płaszcze, czapki i rękawiczki – sprawia, że wiele osób jest skonsternowanych. Nie można zaprzeczyć pochodzeniu tego materiału: futro było niegdyś skórą żywego stworzenia.

Jest więc oczywiste, że niektórzy ludzie nie będą chcieli tego używać, podobnie jak niektórzy powstrzymują się od mięsa, mleka i innych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Przeciwnicy futer rozpowszechniają zdjęcia, filmy i raporty, które podkreślają najbrzydsze aspekty tego materiału. Ale czy mają niezaprzeczalną rację?

Ale cokolwiek sam masz na myśli, jeśli chodzi noszenie futer, sukces firm takich jak korczakisyn.com jasno pokazuje, iż ten tren szybko nie odejdzie. Według danych Międzynarodowego Centrum Handlu, w latach 2008-2013 futer eksportowano na całym świecie ponad dwukrotnie więcej niż w latach uprzednich. Podczas pokazów mody jesień / zima 2019 futro pojawiło się w płaszczach, kapciach i kamizelkach. Wszystko wskazuje na to, iż to właśnie modne futra są naszym ulubionym sposobem na bezlitosną zimę.

Czas na bardziej szczegółową rozmowę o materiale, która wykracza poza normalne rozmowy za i przeciw. Tak, niektóre aspekty przemysłu futrzarskiego są absolutnie przerażające – istoty żywe cierpią za chciwość innych. Ale prawda jest taka, że ​odnosi się to nie tylko do futra, ale także do wielu innych materiałów w przemyśle odzieżowym – i czasami te cierpiące stworzenia są ludzkimi robotnikami. Kwestia, czy futro może kiedykolwiek być etycznie poprawne, czasem jest głośno skandowana przez obrońców praw zwierząt głośnym “nie”. Ale nie można z tym się zgodzić. Futro, podobnie jak wiele innych naturalnych materiałów, nie jest czarno-białe. Tutaj staramy się odróżnić niektóre szare obszary, o jakich warto wiedzieć by móc nosić naturalne futro z czystym sumieniem albo też móc przynajmniej świadomie uczestniczyć w rozmowach na ten temat.

Dzikie futro

Tak jak niektóre mięso pochodzi od dzikich zwierząt (pomyśl o sarninie lub dziczyźnie) tak samo można powiedzieć o futrze. Dzikie futro jest tańsze niż futro hodowlane, ponieważ jego jakość jest trudna do kontrolowania – chodzi wszakże o życie (i śmierć) w środowisku naturalnym, co może prowadzić do zadrapań i nieregularności w sierści zwierzęcej. Ale niektórzy woleliby nosić futro zwierzęcia, które swoje dni spędzał bawiąc się w lesie niż od tego, który swój żywot spędził w klatce.

Niejedna organizacja twierdzi, że około 15 procent futra pochodzi od zwierząt takich jak bobry, szopy pracze, lisy, kojoty i piżmaki, które są dzikie, w przeciwieństwie do hodowli. Etykiety z futra często nie określają, czy dana sztuka pochodzi z dzikiego futra, ale jeśli szukasz futra z wybiegów, najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie skór zwierząt, takich jak bóbr, kojot, piżmak i szop z Kanady. , USA i Rosja, skąd pochodzi większość dzikich skór. Wtedy ma się większą pewność co do bardziej etycznego pochodzenia tego futra, by móc je nosić ze spokojniejszym sumieniem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *