Opalane drewnem systemy grzewcze, zwane także systemami biomasy, spalają pellety, zrębki lub kłody drewna, aby zapewnić ciepło w jednym pomieszczeniu lub zasilać kotły Kalisz z https://www.kotly-bialek.pl/ dla centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Piec spala kłody lub pellety, aby ogrzać pojedynczy pokój – i może być wyposażony w tylny kocioł, aby zapewnić również podgrzewanie wody. Kocioł spala kłody, pellety lub zrębki i jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Kocioł na biomasę zasilany drewnem może zaoszczędzić ogromną sumę rocznie w porównaniu ze starym elektrycznym systemem grzewczym.
Korzyści z ogrzewania biomasą
1. Niedrogie paliwo do ogrzewania
Chociaż cena paliwa do drewna różni się znacznie, jest często tańsza niż inne opcje ogrzewania.
2. Wsparcie finansowe
Systemy kotłów na drewno opalane drewnem mogłyby skorzystać z odnawialnego źródła ciepła.
3. Opcja niskoemisyjna
Dwutlenek węgla emitowany podczas spalania drewna jest tą samą ilością, która była absorbowana przez miesiące i lata, w których roślina rosła. Proces ten jest zrównoważony, dopóki nowe rośliny będą rosły w miejsce tych, które są wykorzystywane do produkcji paliwa. Istnieją pewne emisje węgla spowodowane uprawą, produkcją i transportem paliwa, ale dopóki paliwo jest pozyskiwane lokalnie, są one znacznie niższe niż emisje z paliw kopalnych.
Jeśli mieszkasz w Polsce, przejrzyj studia przypadków i przykłady, w których właściciele domów zainstalowali system grzewczy zasilany drewnem.
Koszty, oszczędności i wsparcie finansowe
Ile możesz zaoszczędzić? Pierwsza do wzięcia pod uwagę w tej kwestii jest konserwacja. Kotły i piece na biomasę powinny być utrzymywane w czystości i regularnie czyszczone w celu usunięcia popiołu. Ilość popiołu jest na ogół bardzo mała (mniej niż jeden procent objętości paliwa), ale nadal trzeba będzie opróżnić pojemnik na popiół z pieca opalanego drewnem lub kotła. Będzie to prawdopodobnie cotygodniowe i nigdy więcej niż raz dziennie. Spalanie drewna wymaga usunięcia popiołu przed każdym użyciem.
Niektóre urządzenia, zwłaszcza kotły, mają systemy samoczyszczące, które zbierają popiół z rusztu spalania i rur wymiennika ciepła. Jeśli nie ma mechanizmu automatycznego czyszczenia popiołu, należy okresowo wyłączać kocioł, aby można to było wykonać ręcznie. Jeśli popiół nie będzie regularnie usuwany, gromadzi się i niekorzystnie wpływa na warunki spalania, co może prowadzić do awarii kotła i wyłączenia. Niektóre kotły mają mechanizm sprężania popiołu, który zmniejsza liczbę opróżnień pojemnika na popiół.
W przypadku automatycznego usuwania popiołu i czyszczenia wymiennika ciepła jedynym innym wymogiem konserwacyjnym będzie okazjonalne usuwanie popiołu i coroczna kontrola konserwacji. Jeśli masz piec lub kocioł opalany drewnem, komin i przewód kominowy należy regularnie zamiatać, aby usunąć wszelkie osady sadzy i zapobiec ich zablokowaniu. Zaleca się aby wykonać to co najmniej dwa razy w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, aby sprawdzić, czy kanał dymowy nie został zablokowany.
[TB]